12:06 | 13.09.2022

πηγή: volleynews.gr

Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών: Η Ιταλία επέστρεψε στον θρόνο της

Χρειάστηκε να περάσουν 24 χρόνια για να στεφθεί και πάλι η Ιταλία παγκόσμια πρωταθλήτρια και για 4η φορά στην ιστορία της (1990, 1994 στην Αθήνα, 1998 και 2022).

Στον τελικό που έγινε στο κατάμεστο Σπόντεκ του Κατοβίτσε η σκουάντρα ατζούρα νίκησε με 3-1 σετ την δις παγκόσμια πρωταθλήτρια και γηπεδούχο Πολωνία και πήρε άξια τον τίτλο.

Είναι το 5ο μετάλλιο της Ιταλίας στο Μουντιάλ και η μόνη ομάδα που συμπλήρωσε 4 χρυσά, μετά την πρώην ΕΣΣΔ που έχει 6 χρυσά. Η Πολωνία μετά από κυριαρχία 8 ετών παρέδωσε τα σκήπτρα. Οπως και το 2006 πήρε το ασημένιο μετάλλιο που είναι το 5ο στην ιστορία των Μουντιάλ.

H Iταλία άγγιξε το τέλειο στο μπλοκ άμυνα και με αλάνθαστη κόντρα επίθεση είχε την υπεροχή. Η Πολωνία μετά την κατάκτηση του 1ου σετ έχασε την ενέργεια της, δεν προλάβαινε το στήσιμο των δαιμόνιων Ιταλών και σκοράριζε δύσκολα.

Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο πασαδόρος Σιμόνε Τζιανέλι που μάλιστα σημείωσε και 7 πόντους. Πρώτος σκόρερ της Ιταλίας ήταν ο Ντανιέλε Λάβια με 19 πόντους, ο Μικιελέτο σημείωσε 14 και ο Ρομάνο 13. Επίσης ο Ανζάνι πέτυχε 7 πόντους και 3 ο Ρούσο.

Η Πολωνία είχε αφλογιστία με τον Κούρεκ να είναι εκτός αγώνα με μόλις 8 πόντους, ενώ 7 σημειώσε ο έτερος διαγώνιος Κασμάρεκ που τον αντικατέστησε. Ο Σλίβκα να σημείωσε 12 πόντους και ο Σέμενιουκ 11. Με αυτά τα ποσοστά δεν είχε τύχη απέναντι στην αποφασισμένη για τον τίτλο Ιταλία.

Eντυπωσιακό ήταν το γεγονός πως η Ιταλία στο 1ο σετ είχε τον έλεγχο μέχρι και το 22-20 που προηγήθηκε. Μία άουτ επίθεση και σερί 5-0 των Πολωνών έφερε τα πάνω κάτω. Οι Πολωνοί επικράτησαν 25-20 και έκαναν το 1-0 σετ. Από εκεί και πέρα κατέρρευσαν...

Η Ιταλία παρά την απώλεια του 1ου σετ επέστρεψε δυνατά και πλήρωσε τους Πολωνούς με το ίδιο νόμισμα. Η Πολωνία προηγήθηκε 4-1 και 20-18 στο 2ο σετ αλλά η Ιταλία με δικό της σερί 5-0 έφερε το σετ τούμπα και προσπέρασε 23-20 και τελικά πήρε το σετ 25-21 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

"Μετά την κατάκτηση του 2ου σετ πιστέψαμε στη νίκη", είπε ο Φερντινάντο ντε Τζιόρτζι μετά τον τελικό. Πράγματι η Ιταλία με άλλο ένα μεγάλο σερί 4-0 ξέφυγε 20-15 στο 3ο σετ και έφτασε άνετα στο 25-18 για το 2-1 σετ. Οι Πολωνοί ήταν εκτός ρυθμού και έδωσαν τη μεγάλη ευκαιρία στους Ιταλούς.

Η σκουάντρα ατζούρα έδωσε τη χαριστική βολή στο 4ο σετ. Με νέρι σερί 4-0 ξέφυγε 10-6, οι Πολωνοί δεν είχαν λύσεις στο σερβίς και έκαναν λάθη και το τελικό 25-20 βρήκε τους Ιταλούς παγκόσμιους πρωταθλητές.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 21-25, 18-25, 20-25)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Νίκολα Γκρίμπιτς): Κούρεκ 8, Σλίβκα 12, Κοτσανόφσκι 6, Σέμενιουκ 11, Γιάνους 1, Μπιένιεκ 9 / Ζατόρσκι (λ), Κάτσμαρεκ 7, Λόματς, Κβόλεκ, Φόρναλ 5.

ΙΤΑΛΙΑ (Φερτινάντο Ντε Γκιόργκι): Μικελέτο 14, Τζιανέλι 7, Γκαλάσι, Λάβια 19, Ρομανό 13, Ανζάνι 7 / Μπαλάσο (λ), Πινάλι, Σμπερτόλι, Ρούσο 3.