to top
  • βρείτε μας στο Twitter
  • βρείτε μας στο Facebook
  • βρείτε μας στο YouTube
  • στείλτε μας email
  • εγγραφείτε στο RSS feed
  • international version

16:16 | 20.06.2012

Πολιτική

Ευρωπαϊκή Ημέρα Μουσικής στις 21 Ιουνίου

Συνολικά θα πραγματοποιηθούν, σε 193 διαφορετικά σημεία, 582 μουσικές δωρεάν εκδηλώσεις με τη συμμετοχή 7 χορωδιών, 8 φιλαρμονικών ορχηστρών, 22 ορχηστρών, 56 DJ, 187 καλλιτεχνών και ερμηνευτών.


Από τις 19 έως τις 23 Ιουνίου η πόλη μετατρέπεται σε ένα τεράστιο dancefloor όπου ο κόσμος θα διασκεδάσει σε ένα μοναδικό πάρτι. Στην Αθήνα, μουσικές εκδηλώσεις θα φιλοξενηθούν στις πλατείες Συντάγματος, Κλαυθμώνος, Αβησσυνίας, Βαρνάβα, Μοναστηρακίου, Θησείου και Ασωμάτων αλλά και στο Γαλλικό Ινστιτούτο, το Δελφικό Ωδείο και τη Μεγάλη Βιβλιοθήκη της Ελλάδας - Λίλιαν Βουδούρη.

Η Γιορτή της Μουσικής θα γιορταστεί και στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. Από τις 8 το βράδυ, όσοι επιθυμούν μπορούν να πάνε στους καταπράσινους κήπους του Μεγάρου και να απολαύσουν, εντελώς δωρεάν, ένα καλοκαιρινό μουσικό πρόγραμμα στο οποίο θα συμμετέχουν, μεταξύ άλλων, η Ορχήστρα Σύγχρονης Μουσικής και η Χορωδία της ΕΡΤ, το Κουϊντέτο Τζαζ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου, οι «Swing Shoes» κ.ά.

Στο μεταξύ τα Μουσικά Σύνολα του Δήμου Αθηναίων θα γιορτάσουν την Ευρωπαϊκή Ημέρα Μουσικής με τη μεγάλη συναυλία που θα δώσουν την Πέμπτη, στις 8.30 το βράδυ, στου Φιλοπάππου. Εκεί, κάτω από τον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης, τέσσερα διαφορετικά μουσικά σχήματα, το Εργαστήρι Ελληνικής Μουσικής, η Συμφωνική Ορχήστρα, η Μεικτή Χορωδία του Δήμου Αθηναίων και η Big Band θα παρουσιάσουν ένα πρόγραμμα με έντεχνα, τζαζ και κλασικά έργα. Η είσοδος θα είναι ελεύθερη για το κοινό.

Σε ένα άλλο σημείο της πόλης, στον Εθνικό Κήπο, στις 6 το απόγευμα, η Κρατική Ορχήστρα Αθηνών θα δώσει μια συναυλία με αποσπάσματα από δημοφιλείς όπερες αλλά και έργα Ελλήνων συνθετών, ενώ στην ταράτσα του Ιωνικού Κέντρου, στην Πλάκα, στις 9.30 το βράδυ, η μέτζο σοπράνο Ελένη Βουδουράκη και το Jass Brass Quintet θα παρουσιάσουν έργα Πιατσόλα, Μορικόνε, Μπερνστάιν κ.ά.


Διαβάστε όλο το πρόγραμμα των εκδηλώσεων:

ΤΡΙΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ 
Ορχηστρική Μουσική Ποικίλης ύλης  Ώρα έναρξης:18:00
Σύνολο Κρουστών Βασίλης Βασιλάτος / Ορχήστρα Ποικίλης Μουσικής Δήμου Αγρινίου, τμήμα της Φιλαρμονικής του Δήμου Αγρινίου

CAMP - ΠΛATEIA ΚΟΤΖΙΑ 
Dj set του NeatPermaik Ώρα  έναρξης  22:00

LOOP- ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ 
Hλεκτρονική μουσική, Dub- Trip Hop – Dubstep, Drum and Bass, House, Electro  house, Technο, Nu Disco  Ώρα έναρξης 17:30

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ 
Hip-Hop Ώρα έναρξης 18:00
Fullface  / Tαφ Λαθος / Sifu Versus / Detro & Billy Slash / Corona Virus 
Wrongface / Jk1 ( phase 3 ) / Ντελίριο / Δοκιμαστής / Νέγρος του Μοριά / Αντίθεση / Felocity

PURE BLISS - ΣΥΝΤΑΓΜΑ 
Free Jazz Ώρα έναρξης 21:30  
Αθηνά Ρούτση

ΠΛΑΤΕΙΑ  ΑΒHΣΣΥΝΙΑΣ – ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ 
Jazz, Indie Folk, Mediterranean Traditional, Dub  Ώρα έναρξης 18:00
Los Tres / Coldfeet / Carousel / Batuca / Electrobalcana

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ 
Mainstream Ώρα έναρξης 21:00
Dj sets Andreas & Savvas powered by Fijisama   

ΕΘΝΙΚΟ ΩΔΕΙΟ
Κλασική, σύγχρονο, Ώρα έναρξης: 20:00
Παιδική χορωδία του εθνικού ωδείου, Διεύθυνση Βάγια Παπαγιαννοπούλου / Σύνολο μουσικής δωματίου, Διεύθυνση Λουνμτίλα Λιμόροβα / Σύνολο κρουστών με διεύθυνση του Βασίλη Βασιλάτου / Τμήμα σύγχρονου τραγουδιού, Διεύθυνση Άννας Διαμαντοπούλου 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ 
Flash mob

LOOP- ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ
Hλεκτρονική μουσική,  Dub- Trip Hop , Dubstep, Drum and Bass, House, Electro House, Techno- Nu Disco  Ώρα έναρξης 17:30
 
ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ
Best Radio Stage 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΒΗΣΣΥΝΙΑΣ – ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ 
Classic Arabic Music, Dub, Afrobeat  Ώρα έναρξης 18:00
Al Mahaba / Bibibo64 / Do You Dub Djembe / Vlastur / DJ Set (Vlasis - Inoteka)

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ 
Rock  Ώρα έναρξης 21:00
Dj Set Zarko & John_K    

ΤΕΡΜΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΥ “ΕΡΜΟΥ” (ΠΡΟΣ ΓΚΑΖΙ, ΟΠΙΣΘΕΝ ΑΜΑΞΟΣΤΑΣΙΟΥ «ΗΛΠΑΠ» ΤΗΣ ΛΕΩΦ. ΑΘΗΝΩΝ-ΠΕΙΡΑΙΩΣ)
Ανθρώπινος Πολυφωνισμός / Beatboxing, διάφορα είδη μουσικής  Ώρα έναρξης: 17:30
Γενικός Τίτλος Εγχειρήματος: “Greek Beatbox Community – The Show”
Μουσικά Σχήματα: HUMAN – Αλέξιος Γεωργαλής (“Human Drummachine”), Δημήτριος Τρατολάτης (“Τσατσάρας”), Μιχαήλ Θεοδωρίδης (“Pain”), Μαρία Χαμίς. / Word Of Mouth (WOM) – Βασίλειος Παπούλιας (“El Pap Chico”), Αποστόλης Παντούλας (“Bitman”) / Backup Scratch Team (BST) – Δημήτριος Τρατολάτης (“Τσατσάρας”), Μιλτιάδης Βουργίδης (“Παράφρων”), Κωνσταντίνος Λεϊμονής (“Dean”) /  X-odus – Αλέξανδρος Θεοδωρίδης (“Xander”), Ιωάννης Διακίδης (“Jodiak”), Κωνσταντίνος Παπουρτζής (“Κάπα Πι”) Καλλιτέχνες: Δημήτριος Μεντζέλος (“Δέλτα Μι”) Δημήτριος Τρατολάτης (“Τσατσάρας”) Αλέξιος Γεωργαλής (“Human Drummachine”) Μιχαήλ Θεοδωρίδης (“Pain”) Μαρία Χαμίς Μιλτιάδης Βουργίδης (“Παράφρων”) Κωνσταντίνος Λεϊμονης (“Dean”) Βασίλειος Παπούλιας (“El Pap Chico”) Αποστόλης Παντούλας (“Bitman”) Νικόλαος Χατζηευστρατίου (“Θανάσιμος”) Χρήστος Πακιώτης (“Κος Μέγας”) Gino Aliaj (“GNO”) Κωνσταντίνος Ορφανίδης (“Εκλεκτός – Τέχνη”)
Βασίλειος Κιτσάνης (“Beat Key”) Φίλιππος Ουρανός (“S-Dope”) Νικόλαος Σταμίδης (“Stam”)
Βάιος Μπάτρας (“Beatfreak”) Χαρίλαος Φουντάς (“Probs”) Γρηγόριος Τσαμαδίας (“GT Beatboxer”) Elis Risto (“Elis”) Δημήτριος Φιλιππίδης Μιλτιάδης Δούκας (“Mak”) Αλέξανδρος Θεοδωρίδης (“Xander”) Ιωάννης Διακίδης (“Jodiak”) Κωνσταντίνος Παπουρτζής (“Κάπα Πι”) Μουσικά Όργανα: Dj Funkonami (Turntables) Μιράν Τσαλικιάν (Μπουζούκι) Αλέξιος Γεωργαλής (Didgeridoo)

ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ 
Ακουστικό ‘Ώρα έναρξης: 21:00
Παντελής Δασκαλάκης / Ρακοσυλλέκτες

SUSHI BAR – ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ
Jazz  Ώρα έναρξης: 21:00
Cosa Nostres

ΕΝ ΔΕΛΦΟΙΣ - ΚΟΛΩΝΑΚΙ 
Swing party 30ς - 40ς - 50ς  Ώρα έναρξης 22:30

CAMP - ΠΛATEIA ΚΟΤΖΙΑ
Dj set resident dj, Ώρα  έναρξης  22:00

SIX DOGS (Aβραμιώτου 6-8) 
Folk, Country  Ώρα έναρξης 20:00
Dustbowl / The Noise Figures / Kojak with a Kodak / Appalachian Cobra Worshipers / Whitlows / Τhe Western Ramblers 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΚΛΟΥ & ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ 
(Βαρνάβα Cafe)
Ακουστικό  Ώρα έναρξης: 21:00
Joanna Drigo

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΚΛΟΥ 
(Ποιότητα Παλιακής)
Ακουστικό Ώρα έναρξης: 21:00
Ξεκούρδιστοι

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΟΥΣ 
(Kallimarmarocks, Colibri)
Ακουστικό  Ώρα έναρξης: 21:00
Λεωνίδας Μαριδάκης

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ 
Reggae Ώρα έναρξης: 19:00
Dub-Wise HiFi
Mashdown45 (GR) / MistaOperator (GR) / Anna Mystic (GR) /Jah Shortie/Dub Providers,Nuff-Powa label (U.K.) / A.M.P. OUTERNATIONAL (GR) / live dub show

CAMP - ΠΛATEIA ΚΟΤΖΙΑ 
 Dj set resident dj  Ώρα  έναρξης  22:00

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ - ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ «ΛΙΛΙΑΝ ΒΟΥΔΟΥΡΗ» - ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ 
Κλασική Μουσική, Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική, Ελαφρό Τραγούδι Ώρα έναρξης 18:00  

Κουαρτέτο Εγχόρδων ΥΑΔΕΣ με μέλη της ορχήστρας ΑΣΟΝ / Χορωδίες Ωδείου Κόνταλυ υπό τη διεύθυνση του Μιχάλη Πατσέα και της Ειρήνης Πατσέα / Απηλιώτης Ήχος, συγκρότημα παραδοσιακής μουσικής / «Τραγούδια Γραμμοφώνου» με τους Δαυΐδ Ναχμία (πιάνο), Σία Κοσκινά, Μπάμπη Βελισσάριο και Θάνο Πολύδωρα (τραγούδι) / «Ο κόσμος ανάποδα», η Ομάδα Κοπέρνικος παρουσιάζει ένα παιδικό πρόγραμμα για παιδιά ηλικίας 3-10 ετών 

PURE BLISS - ΣΥΝΤΑΓΜΑ 
Funky Jazz  Ώρα έναρξης 21:30  
Nicolas Gale και Ρένα Ρασούλη

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ 
Σε συνεργασία με την Athens Voice  Ώρα έναρξης:18:00

ΔΕΛΦΙΚΟ ΩΔΕΙΟ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Κλασική και παραδοσιακή μουσική  Ώρα έναρξης:17.00
Συναυλία των μαθητών του Δελφικού Ωδείου με τη συμμετοχή της κιθαριστικής ορχήστρας Άννας Τεμπερικίδη / Μουσικές εκπλήξεις από τους καθηγητές του Δελφικού Ωδείου / Ένα απρόσμενο πρόγραμμα με τους Άρη Λαμπάτο-βιολί, Νίκο Αθανασάκη-κιθάρα, Αγγελική Τραζέν-πιάνο και βιολί, Βέρα Δημοπούλου-πιάνο, Δημήτρη Ουρανό-κρουστά και ντραμς, Ματούλα Πάντζιου -τραγούδι κ.ά / Συναυλία παραδοσιακού και λαϊκού τραγουδιού με τα μουσικά συγκροτήματα Φίλοιστρον και Δώσε Θάρρος στο Χωριάτη (Δαμανάκη Αναστασία-πολίτικη λύρα, Κρεμμύδα Αλεξάνδρα-καβάλι, Προκοπίου Ζωή-βιολί, Φουρλεμάδη Πενεύη-κανονάκι, Τζαβέλλα Νιόβη-σαντούρι, Πάντζιου Λυδία- κρουστά, Αθηναίος Στέφανος-κρουστά) / FFM (Ηλίας Μπούρας- κιθάρα/φωνή, Ηλίας Ρότσος-κιθάρα/φωνή, Έφη Ρότσου- φωνή) σε εντεχνο ελληνικό και ξένο ρεπερτόριο.

ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ 
Bloosite Specific  Ώρα έναρξης:

ΘΗΣΕΙΟ-ΧΩΡΟΣ ΤΕΧΝΗΣ ΑΣΩΜΑΤΩΝ
Σεμινάριο Φωνητικής Ώρα έναρξης: 19:30
Παναγιώτης Τερζάκης

ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ
Ακουστικό, Ροκ Ώρα έναρξης  19:00
Χορωδία 3ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών / Dicktators / Tequila Kseftila
Προφίλ / Βαγγέλης Μαρκαντώνης / Klein Mein

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩN
Jazz  Ώρα έναρξης:
Clement Himbert jazz σαξόφωνο  saxophoniste jazz
Sylvain Rifflet, κλασικό σαξόφωνο  saxophoniste classiqu

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΒHΣΣΥΝΙΑΣ – ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ 
Jazz, Blues, Experimental  Ώρα έναρξης 18:00
Moon Caravan / Me Wheathers / Anamateur / Kassetas – Spanos group / Motive Soul / Jam Session

ΙΤ ΤΗΕ PLACE - ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΚΛΕΙΣΟΒΗΣ 
Ambient, Downtempo Music   Ώρα έναρξης 17:30 
Odiolab / Argy Echosense / C.oP / Tasos Stam / George qses / The Mirror /
Fishimself 

APERITIF (Καλαμιώτου 4)  
Συναυλία Γιώργη Χριστοδούλου Flaneur, Kαλεσμένοι για χορό οι Athens Lindy Hop Ώρα έναρξης 21:00

ΤΕΡΜΑ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΑΓ. ΙΣΙΔΩΡΟΥ, ΛΥΚΑΒΗΤΤΟΣ 
House, Electronica Ώρα έναρξης 17:30 
STV / Pill Collins / D-Lektic / Visuals by D-Lektic

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ
‘90s  Ώρα έναρξης 21:00
Dj Set Παναγιώτης Μαχαίρας

ΚΟΥΡΕΙΟ «Ο ΓΙΩΡΓΟΣ», ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΔΡΟΜΙΟΥ / 
Rock ‘n roll  Ώρα έναρξης 19:30
Αέρα Πατέρα 

LOOP- ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ
Hλεκτρονική μουσική, Dub, Trip Hop, Dubstep, Drum and Bass, House, Electro house, Techno Nu Disco  Ώρα έναρξης 17:30

INTREPID FOX – ΓΚΑΖΙ
Post Punk, Stoner Rοck (Live) Ώρα έναρξης 21:30
Σε συνεργασία με Plenty Projects και Nursery Bookings
Κill Goliath (IRE) / Event Horizon (IRE) / Flipstar

ΠΝΥΚΑ
Συναυλία Συμφωνικής Ορχήστρας Δήμου Αθηναίων Ώρα έναρξης: 21:00
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791): Cosi fan tutte. Εισαγωγή
Ludwig van Beethoven (1770-1827): Romance αρ. 2 για βιολί και ορχήστρα, έργο 50 σε φα μείζονα Σολίστ: Ηλίας Ζούτσος / Gabriel Faure (1845-1924): Pavane για ορχήστρα και χορωδία, έργο 50 σε φα δίεση ελάσσονα Συμμετέχει η Μεικτή Χορωδία του Δήμου Αθηναίων Camille Saint-Saens (1835-1921): Introduction et Rondo Capriccioso για βιολί και ορχήστρα, έργο 28 Σολίστ: Ηλίας Ζούτσος / Georges Bizet (1838-1875): March & Chorus («Les voici»), από την όπερα Carmen Συμμετέχει η Μεικτή Χορωδία του Δήμου Αθηναίων
Διάλειμμα / Ludwig van Beethoven: Συμφωνία αρ. 1, έργο 21 σε ντο μείζονα Αdagio molto ? Allegro con brio  Andante cantabile con moto Menuetto. Allegro molto e vivace ? Trio Finale. Adagio ? Allegro molto e vivace / Σπυρίδων Φιλίσκος Σαμάρας (1861-1917) : Ολυμπιακός Ύμνος, για χορωδία και ορχήστρα Συμμετέχει η Μεικτή Χορωδία του Δήμου Αθηναίων Διδασκαλία Χορωδίας: Σταύρος Μπερής Μουσική Διεύθυνση: Ελευθέριος Καλκάνης Α. Στην Πνύκα η Συμφωνική Ορχήστρα και η Χορωδία του Οργανισμού μας θα παρουσιάσει έργα κλασικού ρεπερτορίου Β. Στη θέση «Άνδηρο Πικιώνη» το Μουσικό Εργαστήρι του Οργανισμού μας θα ερμηνεύσει έντεχνη μουσική και τραγούδια Γ. Στη θέση «Μπιενάλε» η Big Band του Οργανισμού μας θα ερμηνεύσει δημιουργίες Jazz Mουσικής. 

αναδημοσίευση από www.e-go.gr

2022 © left.gr | στείλτε μας νεα, σχόλια ή παρατηρήσεις στο [email protected]
§ Όροι χρήσης για αναδημοσιεύσεις Αναφορά Δημιουργού-Μη Εμπορική Χρήση 3.0 Μη εισαγόμενο (CC BY-NC 3.0)