21:31 | 01.03.2017

Πρόκριση στο Κύπελλο για ΠΑΟ (0-1 στην Τρίπολη) και ΑΕΚ (3-0 τον Πλατανιά στο ΟΑΚΑ)

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ προκρίθηκαν στους "4" του Κυπέλλου, αύριο ΠΑΟΚ-Ξάνθη και Ατρόμητος-Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας μετά το σημερινό 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στον δεύτερο προημιτελικό της διοργάνωσης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Το ματς θύμιζε περισσότερο φιλικό προετοιμασίας και όχι επίσημη αναμέτρηση, καθώς το σκορ του πρώτου αγώνα (4-0 υπέρ των «πρασίνων») δεν άφηνε την παραμικρή υπόνοια για το ποια ομάδα θα συνέχιζε στη διοργάνωση. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Μαρινάκης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

• Το 0-0 στα Περιβόλια δεν εμπόδισε την ΑΕΚ να φτάσει άνετα στο 3-0 επί του Πλατανιά στο ΟΑΚΑ, στη ρεβάνς των προημιτελικών του Κυπέλλου, και να γίνει η δεύτερη ομάδα (μετά τον Παναθηναϊκό) που εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους «4» της διοργάνωσης. Ο Χριστοδουλόπουλος στο 13΄ με πέναλτι άνοιξε το σκορ, στο 28΄ ο Αραούχο έκανε το 2-0 και στο 59΄ ο Γιόχανσον έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα». Η λανθασμένη αποβολή του Μπανανά στην φάση του πέναλτι, με απευθείας κόκκινη κάρτα, άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα.

Την Πέμπτη ο ΠΑΟΚ θα φιλοξενήσει τη Ξάνθη και ο Ατρόμητος τον Ολυμπιακό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των Β' προημιτελικών και τα αποτελέσματα των πρώτων ματς: