to top
  • βρείτε μας στο Twitter
  • βρείτε μας στο Facebook
  • βρείτε μας στο YouTube
  • στείλτε μας email
  • εγγραφείτε στο RSS feed
  • international version

11:31 | 18.10.2013

Πολιτισμός

Ξεκίνησε το 7ο Φεστιβάλ Πρωτοποριακού Κινηματογράφου στην Ταινιοθήκη

Αυλαία σήκωσε, χθες βράδυ, το 7ο Φεστιβάλ Πρωτοποριακού Κινηματογράφου στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος, επιστρέφοντας δυναμικά μετά από τέσσερα χρόνια για να παρουσιάσει έως τις 27/10, νέες κινηματογραφικές μορφές και παλιές πρωτοποριακές δημιουργίες, σύμφωνα με δημοσίευμα του ΑΜΠΕ.


Το φιλόδοξο δεκαήμερο πρόγραμμα άνοιξε με την κωμωδία «Les Grandes Ondes (à l'Ouest)» («Τα μεγάλα κύματα» ( προς τη Δύση»), παρουσία του σκηνοθέτη Λιονέλ Μπαγέ. «Όταν οι καιροί είναι σκληροί πρέπει να γυρίζουμε κωμωδίες» θύμισε ο Ελβετός σκηνοθέτης τα λόγια του «μάστορα της κωμωδίας», Ερνστ Λούμπιτς. Η ταινία του Λ.Μπαγέ εκτυλίσσεται στην Πορτογαλία της δεκαετίας του '70 κατά τη διάρκεια της Επανάστασης των Γαριφάλων.

Το τρέιλερ της ταινίας «Τα μεγάλα κύματα» ( προς τη Δύση)

Με αφιερώματα σε εξέχοντες δημιουργούς (Χαρούν Φαρόκι, Πέδρο Κόστα, Ρομπέρτο Ροσελίνι), σύσταση νέων τμημάτων (και διαγωνιστικού), οργάνωση παράλληλων εκδηλώσεων (ημερίδα, συζητήσεις, εργαστήρια) και εικαστικές εκθέσεις, η Ταινιοθήκη της Ελλάδος, «επιδιώκει να αναδείξει την εγγενή πολυμορφία της κινηματογραφικής δημιουργίας και να καλλιεργήσει μια νέα κινηματογραφοφιλία, στο καλλιτεχνικά ανήσυχο κοινό όλων των ηλικιών και κατηγοριών, στους φιλότεχνους και σκεπτόμενους ανθρώπους εν γένει» σημειώνει η γενική γραμματέας του υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, Λίνα Μενδώνη, στον χαιρετισμό της για την έναρξη του φεστιβάλ.

Στο ελληνικό τμήμα του Φεστιβάλ, θα προβληθούν εννέα μεγάλου μήκους και έντεκα μικρού μήκους ταινίες, καθώς και αναδρομικό αφιέρωμα στον Αθανάσιο Καρανικόλα.

Στις 25/10 οργανώνεται ημερίδα με θέμα «Κινηματογραφοφιλία ξανά» σε συνεργασία με το σύνδεσμο ευρωπαϊκών Ταινιοθηκών (ACE).

Πηγή: Αυγή

Δείτε παρακάτω το αναλυτικό πρόγραμμα του φεστιβάλ που θα γίνει από την Πέμπτη 17 έως την Κυριακή 27 Οκτωβρίου στις δυο αίθουσες της Ταινιοθήκης της Ελλάδος. Περισσότερες από 90 ταινίες, δυο masterclass και μια ημερίδα συνθέτουν το πλούσιο πρόγραμμα του 7ου Φεστιβάλ Πρωτοποριακού Κινηματογράφου της Αθήνας. 

7ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ (17-27/10) 

Γενική Είσοδος: € 5. 

ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 

Ιερά Οδός 48 & Μεγ.Αλεξάνδρου 134-136, ΜΕΤΡΟ Κεραμεικός, 2103609695 

Πέμπτη 17 

Aίθουσα Α & B 

20.00 Τελετή έναρξης / Longwave (Λ. Μπαγέ, 2013) 

Παρασκευή 18 

Αίθουσα Α

18.00 Στρόμπολι, η Γη του Θεού (Ρ. Ροσελίνι, 1950)

20.00 Lustlands (Λ. και Άρης Ιωνάς - The Callas, 2013) και οι ταινίες μικρού μήκους 24 Frames per Century, Boys, My Room

22.00 Exit Elena (Ν. Σίλβερ, 2012) 

Αίθουσα Β 

18.30 Άσβεστη φωτιά (Χ. Φαρόκι, 1969) και Πόλεμος εξ Αποστάσεως (Χ. Φαρόκι, 2003) 

20.30 Αίμα (Π. Κόστα, 1989) 

22.30 Longwave (Λ. Μπαγέ, 2013) 

Σάββατο 19 

Αίθουσα Α 

18.00 Οστά (Π. Κόστα, 1997) 

20.00 Ταξίδι στην Ιταλία (Ρ. Ροσελίνι, 1954) 

22.00 You Make Me Feel So Young (Ζ. Γουεϊντράουμπ, 2013) 

Αίθουσα Β 

18.00 Μια Εικόνα (Χ. Φαρόκι, 1983), Νεκρή Φύση (Χ. Φαρόκι, 1997) και Ο Ζαν Μαρί Στρομπ και η Ντανιέλ Ουιγέ... (Χ. Φαρόκι, 1983) 

20.00 Έλλη Μάκρα (Αθ. Καρανικόλας, 2007) και οι μικρού μήκους ταινίες του Μάρθα (1990), Το Καλύτερο, Χειρότερο Λάθος (2005) 

22.30 Some Like It Short (μικρού μήκους ταινίες) 

Κυριακή 20 

Αίθουσα Α 

18.00 Το Πάρκο του Λαού (Τζ.Π. Σνιαντέκι, 2012) 

20.00 Echolot (Αθ. Καρανικόλας, 2013) και οι μικρού μήκους ταινίες του Ο Λυτρωτής Μου (2001), S (2001) 

22.00 Ρώμη, Ανοχύρωτη Πόλη (Ρ. Ροσελίνι, 1945) 

Αίθουσα Β 

18.00 Η Ζωή στην Ο.Δ.Γ. (Χ. Φαρόκι, 1990) και Σε Σύγκριση (Χ. Φαρόκι, 2009) 

20.30 Συναισθηματική Εκπαίδευση (Ζ. Μπρεσάνε, 2013) 

22.30 Ταραφάλ (Π. Κόστα, 2007), Ο Άνθρωπός Μας (Π. Κόστα, 2010) και Όλα Ανθίζουν Ξανά (Π. Κόστα, 2006) 

Δευτέρα 21 

Αίθουσα Α 

18.00 Το Πέμπτο Ευαγγέλιο του Κάσπαρ Χάουζερ (Αλ. Γκράθια, 2013) 

20.00 Στο Λύκο (Χ. Κουτσοσπύρου & Αρ. Χιουζ, 2013) 

22.00 Lacrau (Ζ. Βλαντίμιρου, 2013) 

Αίθουσα Β 

19.00 Αγάπη (Ρ. Ροσελίνι, 1948) 

20.30 Σπίτι από Λάβα (Π. Κόστα, 1994) 

22.30 Khaima (Αθ. Καρανικόλας, 2011) και η μικρού μήκους του Το Δάσος (2000) 

Τρίτη 22 

Αίθουσα Α 

18.00 Λευκό Παιδί (Τ. Λουμπέρα, 2013) 

20.00 Ο Χρόνος Περνά Σαν Λιοντάρι Που Βρυχάται (Φ. Χάρτμαν και Γ. Άιχμπεργκ, 2013) 

22.00 Διπλό Παιχνίδι (Γ. Κλίνγκερ, 2013) 

Αίθουσα Β 

18.30 Ταξίδι Στην Πρωτεύουσα (Τ. Παπαγιαννίδης, 1980) 

20.30 Από έναν Κόλπο σ’ έναν Κόλπο σ’ έναν Κόλπο (Σ. Ανάντ και Α. Σουκουμαράν, 2013) 

22.30 Πού Είναι Κρυμμένο το Χαμόγελό Σου; (Π. Κόστα, 2002) 

Τετάρτη 23 

Αίθουσα Α 

18.00 Νεολαία Εμπρός (Π. Κόστα, 2006) 

22.00 Αμέρικα (Β. Μασαντιάν, 2013) και Νανά (Β. Μασαντιάν, 2012) 

Αίθουσα Β 

17.00 J.A.C.E. (Μ. Καραμαγγιώλης, 2012) 

20.00 Ρώμη, Ανοχύρωτη Πόλη (Ρ. Ροσελίνι, 1945) 

22.00 Συναισθηματική Εκπαίδευση (Ζ. Μπρεσάνε, 2013)

Πέμπτη 24 

Αίθουσα Α 

18.00 Στο Δωμάτιο της Βάντα (Πέδρο Κόστα, 2000) 

22.00 Avanti Popolo (Μ.Βάρμαν, 2012) 

Αίθουσα Β 

18.30 Αινίγματα της Σφίγγας (Λ. Μάλβει & Π. Ουόλεν, 1977) 

20.30 Ανάμεσα Σε Δύο Πολέμους (Χαρούν Φαρόκι, 1978) & Εργάτες Αποχωρούν Από Το Εργοστάσιο (Χαρούν Φαρόκι, 1995) 

22.30 Το Αίμα Των Αγαλμάτων (Τώνης Λυκουρέσης, 1987) 

Παρασκευή 25 

Αίθουσα Α 

17.00 Ιστορικό Κέντρο (Πέδρο Κόστα, 2012) 

19.00 The Red Bank (Β. Σκούρα, 2013) & OXI * (Κ. ΜακΜάλαν, 2013) 

22.00 Λεβιάθαν (Β. Παραβέ/ Λ.Καστέινγκ-Τέιλορ, 2012) 

23.30 Ορλεάνη (Β. Βερνιέ, 2012) 

Aίθουσα Β 

17.30 I Hope That This Won’t Take Long... (M. Θεοδωράκη, 2011) & Dad’s Stick (Τζ. Σμιθ, 2012). Είσοδος ελεύθερη 

18.30 Και Ξανά Προς Τη Δόξα Τραβά (Γ. Σταμπουλόπουλος, 1980) 

20.30 Η Μηχανή Που Σκοτώνει Τους Κακούς (Ρομπέρτο Ροσελίνι, 1948) 

22.30 Όπως Βλέπετε (Χαρούν Φαρόκι, 1986) & Οι Δημιουργοί Των Καταναλωτικών Κόσμων (Χαρούν Φαρόκι, 2001) 

Σάββατο 26 

Αίθουσα Α 

17.00 Ανάπαυλα (Χαρούν Φαρόκι, 2007) & Εικόνες Του Κόσμου Και Η Εγγραφή Του πολέμου (Χαρούν Φαρόκι, 1988) 

20.00 Τελετή Βράβευσης 

22.30 Στρόμπολι, Γη Του Θεού (Ρομπέρτο Ροσελίνι, 1950) 

Αίθουσα Β 

18.00 Ινδία: Μάνα Γη (Ρομπέρτο Ροσελίνι, 1959) 

20.00 Τo Ποτάμι (ΙΙ) (Ν. Κούνδουρος, 1958) 

22.00 Μην Αλλάξεις Τίποτα (Πέδρο Κόστα, 2009) 

Κυριακή 27 

Αίθουσα Α 

18.00 Μήδεια Κρείσσων Των Εμών Βουλευμάτων (Ν. Γραμματικός, 2013) 

20.00 Τα Λόγια του Προέδρου (Χαρούν Φαρόκι, 1967) & Βιντεογράμματα Μιας Επανάστασης (Χαρούν Φαρόκι, 1992) 

22.00 Ταξίδι Στην Ιταλία (Ρομπέρτο Ροσελίνι, 1954) 

Αίθουσα Β 

18.30 6 Μπαγκατέλες (Πέδρο Κόστα, 2003) & Ντανιέλ Ουιγέ, Ζαν-Μαρί Στρομπ: Σκηνοθέτες (Πέδρο Κόστα, 2001) 

20.00 Τo Ποτάμι (Ι) (Ν. Κούνδουρος, 1958) 

22.00 Η Κόρη (Θ. Αναστόπουλος, 2012) & οι μικρού μήκους ταινίες Ωραίο Το Μουστάκι Σου Giorgio / Pieta 

Masterclass

Ινστιτούτο Γκαίτε Ομήρου 14-16, 2103661000, Είσοδος Ελεύθερη 

Δευτέρα 21 

16.00 Aθανάσιος Καρανικόλας: «Η τεχνική Σάνφορντ Μάισνερ στην υποκριτική» Ινστιτούτο Γκαίτε Ομήρου 14-16, 2103661000, Είσοδος Ελεύθερη 

Ινστιτούτο Γκαίτε Ομήρου 14-16, 2103661000, Είσοδος Ελεύθερη

Παρασκευή 25 

20.00 Χαρούν Φαρόκι & Άντγε Έμαν: «Δουλειά Σε Μονοπλάνο» 

Ημερίδα 

Ταινιοθήκη της Ελλάδος Είσοδος Ελεύθερη. 

Παρασκευή 25 

10.30-14.00 Κινηματογραφοφιλία Ξανά 

Πληροφορίες για το Φεστιβάλ μπορείτε να βρείτε στο http://www.tainiothiki.gr/

2020 © left.gr | στείλτε μας νεα, σχόλια ή παρατηρήσεις στο [email protected]
§ Όροι χρήσης για αναδημοσιεύσεις Αναφορά Δημιουργού-Μη Εμπορική Χρήση 3.0 Μη εισαγόμενο (CC BY-NC 3.0)