9:42 | 15.11.2019

Βραζιλία και Μεξικό στον τελικό του Μουντιάλ U17

Οι Μεξικανοί πανηγύρισαν μία ιστορική πρόκριση

Το Μεξικό συνέχισε την εκπληκτική του πορεία στο Μουντιάλ για παίκτες ηλικίας κάτων των 17 ετών, καθώς προκρίθηκε στον τελικό, αποκλείοντας την Ολλανδία, που ήταν από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Οι «οράνιε» προηγήθηκαν στο 74ο λεπτό με τον Ρέγκεερ, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Αλβάρες ισοφάρισε για τους Μεξικανούς. Στο διάστημα που απέμενε για την λήξη του αγώνα, δεν άλλαξε το σκορ κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου επίσης δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ. Ετσι, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, όπου οι ψυχραιμότεροι Μεξικανοί επικράτησαν με 4-3 και πανηγύρισαν μία ιστορική πρόκριση...