12:03 | 30.04.2015

Βόλεϊ: «Βασιλιάς» ο ΠΑΟΚ

Το πρώτο νταμπλ στην ιστορία της ομάδας της Θεσσαλονίκης σε όλα τα αθλήματα

Ο ΠΑΟΚ είναι η νέα... είσοδος στους μεγάλους του ελληνικού βόλεϊ, καθώς μετά το Κύπελλο Ελλάδας που κατάκτησε στη Σύρο στις 15 Μαρτίου και σήμανε τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του, απόψε έφτασε και στο πρώτο νταμπλ παίρνοντας και το πρωτάθλημα.

Ο «Δικέφαλος» νίκησε για τρίτο συνεχή αγώνα τον Ολυμπιακό στη σειρά των τελικών και με συνολικό σκορ 3-0 νίκες έφτασε δίκαια στην κορυφή της Α1 για το 2015, εκτοπίζοντας από αυτή τον αντίπαλό του που είχε πανηγυρίσει τους δύο τελευταίους τίτλους.

Να σημειωθεί ότι το πρωτάθλημα επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη τρία χρόνια ύστερα από την επιτυχία του Ηρακλή, που το είχε κατακτήσει το 2012, ενώ ο ΠΑΟΚ είναι μόλις η όγδοη ομάδα στην ιστορία του αθλήματος που κατακτά τίτλο.

Μέσα σε κλίμα αποθέωσης από 10.000 φίλους του, ο ΠΑΟΚ πήρε πολύ εύκολα τα πρώτα δύο σετ, με 25-16 και 25-19, ενώ στο τρίτο ο Ολυμπιακός θυμήθηκε ότι είχε... αγώνα, κόντραρε πολύ τους γηπεδούχους αλλά έχασε το σετ 25-23 και μαζί αγώνα και πρωτάθλημα, με τον Ερνάντο Γκόμεζ να αναδεικνύεται MVP του πρωταθλήματος και των τελικών.