• international version

11:19 | 14.08.2022

Αθλητισμός

Βόλεϊ: Τρίτη νίκη για την Εθνική, 3-0 την Κύπρο και αγκάλιασε την πρόκριση

Την τρίτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στον Ε' προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος σημείωσε η Εθνική ανδρών αγκαλιάζοντας την πρόκριση στην τελική φάση για την 17η φορά στην ιστορία της και τρίτη συνεχόμενη.

Η ελληνική ομάδα παρότι πιέστηκε στο πρώτο μισό όλων των σετ από τη νεανική και μαχητική ομάδα της Κύπρου κατάφερε να νικήσει με 3-0 σετ και οδεύει ολοταχώς και αήττητη μέχρι στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Όπως γράφει το volleynews.gr:

Το πιο σημαντικό είναι πως η ελληνική ομάδα για άλλη μία φορά είχε ουσία στο παιχνίδι της, αποφεύχθηκαν αδικαιολόγητα λάθη και όλοι οι διεθνείς πέρα από την ομαδική προσπάθεια, έδειξαν βελτίωση σε ατομικό επίπεδο. Εντάξει, η Κύπρος μπορεί να μην άσκησε μεγάλη πίεση και να παρουσιάστηκε αγχωμενη και νευτική, αλλά η ομάδα του Ντάντε Μπονιφάντε όποτε χρειάστηκε ήταν αποτελεσματική και ουδιώδης για να τελειώσει τη δουλειά.

Μετά την ολοκλήρωση του Α γύρου του Ε ομίλου η ελληνική ομάδα έπιασε τους 8 βαθμούς και βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έναντι 6 βαθμών της δεύτερης Κροατίας που νίκησε την ίδια ώρα την Νορβηγία 3-0 σετ. Η Κύπρος έμεινε στους 3 βαθμούς και η Νορβηγία στον 1 βαθμό.

To σερβίς του Πετρέα

Στο πρώτο σετ η Κύπρος μπορεί να μην πήρε ποτέ το προβάδισμα, αλλά μέχρι το 16-14 ήταν ιδάιτερα ανταγωνιστική. Η Ελλάδα μπόρεσε να φτάσει στο +4 (11-7 με σερβίς Πετρέα), αλλά οι Κύπριοι απάντησαν άμεσα και με κόντρα του Σιαπάνη μείωσαν σε 11-9. Ωστόσο στο 16-14 η ελληνική λειτούργησε καλύτερα στο μπλοκ-άμυνα, τελείωσε τις κόντρες και έστειλε το σκορ στο 20-14 για να έρθει εύκολα το 1-0.

Ο Πρωτοψάλτης έκανε τη διαφορά

Στο δεύτερο σετ το γρήγορο 7-3 δημιούργησε την αίσθηση ότι θα το κατακτήσουμε εύκολα, όμως η Κύπρος επέστρεψε ισοφαρίζοντας σε 12-12. Ο Πρωτοψάλτης μας έφερε ξανά στο +2 (15-13) τα λάθη των Κύπριων έστειλαν το σκορ στο 18-14 και παρόλο που πλησίασαν και πάλι σε 19-17 φτάσαμε στο 25-19 και το 2-0.

Ο καλός Γαλιώτος

Στο τρίτο σετ έγινε και πάλι μάχη με την Κύπρο να προηγείται 12-13, αλλά στο ίδιο σημείο η Ελλάδα βρήκε το καλό σερί με κόντρα επίθεση και τον καλό Γαλιώτο για να ξεφύγει με 18-14 και τελικά να πάρει και το τρίτο σετ με 25-19.

Σιγή για τον Κουτουλέα

Πριν τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Βαγγέλη Κουτουλέα που μεγαλούργησε τόσο στο ελλαδικό όσο και στο κυπριακό βόλεϊ.

Διαιτητές: Σλόμπονταν Κοβάσεβιτς (Μαυροβούνιο), Κόναλσι Γκιόκα (Αλβανία).

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-19
3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-15, 25-19

*Οι πόντοι της Εθνικής Ελλάδας προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και της Εθνικής Κύπρου προήλθαν: 2 άσσοι, 32 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Σετ: 3-0 (25-19, 25-19, 25-15) σε 77΄.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 5 (3/7επ., 2 άσσοι), Τζιουμάκας 16 (15/23, 1 άσσος), Κουμεντάκης 7 (10/19επ., 59%υπ., 29%υπ.), Βουλκίδης 6 (6/11επ., 1 μπλοκ), Γαλιώτος 2 (1/1επ., 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 14 (12/17επ., 2 μπλοκ, 61%υπ., 44%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 78%υπ., 33%αρ.), Παπαλεξίου 1 (1/2επ.).

ΚΥΠΡΟΣ (Νίκος Ζαλμάς): Χαριδήμου 5π. (5/13επ.), Αλεξίου 5 (2/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυρομμάτης 1 (1/1επ.), Νικολάου 3 (3/5επ.), Σιαπάνης 12 (12/21επ., 46%υπ., 23%αρ.), Μίκαελ 5 (5/12επ.) / Αντωνίου (λ. - 61%υπ., 33%αρ.), Σαββίδης 5 (4/9επ., 1 άσσος), Καρκίδης, Στρουκάρεβιτς 1 (1 μπλοκ), Σκορδής.

Το πλήρες πρόγραμμα του Ε' προκριματικού όμιλου (ώρες Ελλάδας)

Τετάρτη, 03/08/2022

Νορβηγία - Ελλάδα 2-3 (25-19, 27-25, 23-25, 21-25, 09-15)
Κροατία - Κύπρος 3-0 (25-20, 25-16, 25-13)

Σάββατο, 06/08/2022

Κύπρος - Νορβηγία 3-0 (25-19, 27-25, 25-21)

Κυριακή, 07/08/2022

Ελλάδα - Κροατία 3-0 (25-12, 25-23, 25-15)

Τετάρτη, 10/08/2022

Κροατία - Νορβηγία 3-0 (25-21, 25-18, 25-19)
Ελλάδα - Κύπρος 3-0 (25-19, 25-19, 25-19)

4. Νορβηγία 0 νίκες-2 ήττες, 1 βαθμός, 2-6 σετ, 170-186 πόντοι

*Από τους 7 προκριματικούς ομίλους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2023 προκρίνονται οι 7 πρώτοι και 5 καλύτεροι δεύτεροι.