23:16 | 04.01.2023

πηγή: Sport24

Βόλεϊ: Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-1 - Στα πράσινα το Super Cup

Έπειτα από μάχη που κράτησε περισσότερες από δύο ώρες ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και κατέκτησε το Super Cup.

Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς κατέληξε σε πράσινα χέρια. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και κατέκτησε το Super Cup μετά από μεγάλη μάχη που κράτησε περίπου δύο ώρες.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα, ωστόσο ο Παναθηναϊκός είχε ξανά το κάτι παραπάνω για να πάρει τη νίκη απέναντι στο Δικέφαλο.

Ερνάντες και Κόβαρ ήταν οι δύο πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Ανδρεόπουλου η οποία ωστόσο δεν είχε κάποιον παίκτη που να υστέρησε. Στην αντίπερα όχθη στον ΠΑΟΚ έλειψε ξανά ο παίκτης που θα μιλούσε στα κρίσιμα σημεία.

Το ματς: Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς αρκετά νευρικά. Αμφότερες ήθελαν να πιέσουν από τη γραμμή του σερβίς και αυτό τις οδήγησε σε πολλά λάθη. Έτσι, καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει μέχρι τα μισά του σετ.

Με το σκορ στο 19-18 ο Ερνάντες πήγε στο σερβίς και με την πίεση που άσκησε επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να τρέξει επί μέρους 3-0. Με το σκορ στο 22-18 ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι και δεν άφησε την ευκαιρία να γλιστρήσει από τα χέρια του φτάνοντας στο 1-0 με 25-20.

Το δεύτερο σετ ανήκε μέχρι την τελική ευθεία του στον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με πέντε πόντους. Ο Παναθηναϊκός σιγά σιγά μάζεψε όμως τη διαφορά και έπειτα από φάση διαρκείας κατάφερε να στείλει το σετ στην παράταση με τον ΠΑΟΚ να διαμαρτύρεται για διπλή μπαλιά.

Το σετ συνεχίστηκε και οι παίκτες των δύο ομάδων προσέφεραν τρομερό θέαμα με φάσεις διαρκείας και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 34-32 για να λύσουν τις διαφορές του με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 1-1 σετ.

Σε αντίθεση με όσα είχαμε δει στα πρώτα δύο σετ στο τρίτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει από νωρίς και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο φτάνοντας εύκολα στο 2-1 στα σετ με 25-19.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και κατάφερε να ξεφύγει με τρεις πόντους (9-12). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και κατάφερε να μαζέψει άμεσα τη διαφορά.

Με το δίδυμο των Ερνάντες και Κόβαρ να τελειώνουν κρίσιμες μπάλες κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με τέσσερις πόντους (21-17). Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε, μείωσε στον πόντο, αλλά οι πράσινοι ήταν ψύχραιμοι και έκλεισαν τον τελικό με 25-22.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-1

Τα σετ: 25-20,. 32-34, 25-19, 25-22

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 22 (18/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 28% άριστες), Πετρέας 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (10/28 επ., 50% υπ. - 11% άριστες), Ερνάντεζ 28 (21/40 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Μπάσης.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Κόστα 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 21 (18/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 62% υπ. - 24% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 1 (1/1 επ.)