19:19 | 13.07.2019

Θρίαμβος της Χάλεπ στο Wimbledon

Παίζοντας εξαιρετικό τένις η Σιμόνα Χάλεπ επικράτησε επί της Σερένα Γουίλιαμς με 6-2, 6-2 σε μόλις 55 λεπτά και κατέκτησε το Wimbledon.

Aσύλληπτη εμφάνιση πραγματοποίησε η Σιμόνα Χάλεπ στον τελικό του Wimbledon. Η 27χρονη Ρουμάνα πιάνοντας εξαιρετική απόδοση χρειάστηκε μόλις 55 λεπτά για να επικρατήσει με 6-2, 6-2 επί της Σερένα Γουίλιαμς για να κατακτήσει το Wimbledon.

H Χάλεπ μπήκε από την αρχή του αγώνα δυνατά και έβαλε την Αμερικανίδα στη "γωνία".

Έκανε break στα δύο πρώτα service games της Γουίλιαμς για να προηγηθεί με 4-0 και στη συνέχεια έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του σετ πρώτου σετ με 6-2. Στο δεύτερο είχαμε μάχη μόνο στα πρώτα τέσσερα games οπου οι δύο αθλήτριες κράτησαν το σερβίς τους.

Στη συνέχεια η Σιμόνα Χάλεπ πήρε τα επόμενα τέσσερα κανοντας ακόμα δύο breaks στο σερβίς της Σερένα Γουίλιμας για να φτάσει στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 6-2 και φυσικά στη νίκη. Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος της Ρουμάνας στο Wimbledon  και ο δεύτερος της σε Grand Slam σε πέντε τελικούς. Οι πρώτες τρεις προσπάθειες της (2014, 2017 Roland Garros, 2018 Australian Open) δεν απέφεραν καρπούς και χρειάστηκε να παίξει για τρίτη φορά σε τελικό του γαλλικού Όπεν για να το κατακτήσει το 2018.

Παράλληλα η Χάλεπ πέτυχε την δεύτερη νίκη της καριέρας της απέναντι στην Αμερικανία. Η μοναδική ήττα της Σερένα Γουίλιαμς κόντρα στην Ρουμάνα είχε έρθει το 2014 στο WTA Finals. Έκτοτε η Σερένα μετρούσε 6/6 απέναντι στην αντίπαλό της.

tags: Wimbledon