20:34 | 23.04.2017

πηγή: Ναυτεμπορική

Στον τελικό του αγγλικού Κυπέλλου με ρεκόρ η Άρσεναλ

Ιστορική ημέρα η σημερινή για την Άρσεναλ, που νίκησε στο Γουέμπλεϊ της Μάντσεστερ Σίτι με 2-1 στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας για 20ή φορά, αριθμός-ρεκόρ στην ιστορία της αρχαιότερης ποδοσφαιρικής διοργάνωσης.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ (ο οποίος οδηγεί τους «κανονιέρηδες» σε τελικό για όγδοη φορά) δέχθηκε πίεση από τους «σίτιζενς» και βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Αγουέρο στο 62΄.

Ο Νάτσο Μονρεάλ ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα με προβολή, ενώ ως το τέλος του κανονικού αγώνα η Μάντσεστερ Σίτι είχε δύο δοκάρια, σε σουτ του Τουρέ (βρήκε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα ο Τσεχ) και κεφαλιά του Φερναντινίο.

Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο και στην παράταση η Αρσεναλ φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις και με γκολ του Αλέξις Σάντσες στο 101΄ πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει στο λονδρέζικο ντέρμπι την Τσέλσι.