11:59 | 03.08.2019

Στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης ο Τσιτσιπάς

Στην 5η θέση της παγκόσμιας κατάταξης βρίσκεται από χθες για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Στα προημιτελικά του τουρνουά Citi Open που φιλοξενείται στην Ουάσινγκτον, ο Τσιτσιπάς επικράτησε 7/5, 6/0 του Γάλλου Μπενουά Περ μετά από 74 λεπτά αγώνα και προκρίθηκε στην τετράδα του τουρνουά όπου καλείται ν' αντιμετωπίσει τον Ελληνοαυστραλό Νικ Κύργιο.

Ο τελευταίος νίκησε 6/3 6/3 τον Σλοβάκο Γκόμπος και θα βρεθεί απέναντι στο συμπαίκτη του στο διπλό της ίδιας διοργάνωσης.
Συγκλονιστική η Σάκκαρη

Στα ημιτελικά του τουρνουά που φιλοξενείται στο Σαν Χοσέ προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη.

Με ανατροπή στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε 1/6, 7/6(3), 6/3 της Ελίνα Σβιτολίνα από την Ουκρανία και πέρασε στην τετράδα όπου θα κοντραριστεί με την Κινέζα Σασάι Ζενγκ. Η τελευταία στα προημιτελικά νίκησε 7/5, 5/7, 4/6 την Αμερικανίδα Αμάντα Ανισίμοβα.

Η Σάκκαρη βρέθηκε να χάνει το δεύτερο σετ με 1-4 και 2-5, όμως με αντεπίθεση διαρκείας κι αφού κατάφερε να σώσει τρία match point, ισοφάρισε σε 1-1 στο tie break. Στο τρίτο σετ δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της, το κατέκτησε με 6/3 και προκρίθηκε στην τετράδα.