to top
  • βρείτε μας στο Twitter
  • βρείτε μας στο Facebook
  • βρείτε μας στο YouTube
  • στείλτε μας email
  • εγγραφείτε στο RSS feed
  • international version

15:11 | 22.09.2022

Αθλητισμός

Σερβίς στο Παγκόσμιο Τουρνουά Βόλεϊ Γυναικών σε Ολλανδία και Πολωνία (23/9-15/10)

Διεκδικητές των μεταλλίων θα είναι οι γνωστές δυνάμεις του παγκοσμίου βόλεϊ η χρυσή Ολυμπιονίκης ΗΠΑ, η ασημένια Βραζιλία, η Ιταλία, η Σερβία, η Κίνα, Τουρκία, Ιαπωνία και οι δύο συνδιοργανώτριες Ολλανδία, Πολωνία


Μετά τους άνδρες, ξεκινάει και η παγκόσμια γιορτή του γυναικείου βόλεϊ σε Πολωνία και Ολλανδία. Το σερβίς γίνεται αύριο Παρασκευή 23/9 και θα ολοκληρωθεί στις 15/10 σε δύο φάσεις. Διεκδικητές των μεταλλίων θα είναι οι γνωστές δυνάμεις του παγκοσμίου βόλεϊ, η χρυσή Ολυμπιονίκης ΗΠΑ, η ασημένια Βραζιλία, η Ιταλία, η Σερβία, η Κίνα, Τουρκία, Ιαπωνία και οι δύο συνδιοργανώτριες Ολλανδία, Πολωνία.

Το σύστημα διεξαγωγής

Αρχικά η διοργάνωση ξεκινάει με τη συμμετοχή 24 ομάδων, οι οποίες είναι χωρισμένες σε έξι ομίλους των τεσσάρων, με έδρες το Άρνεμ στην Ολλανδία και το Λοτζ και Γκτανσκ στην Πολωνία.

Μετά την ολοκλήρωση της προκριματικής φάσης, οι τέσσερις πρώτοι κάθε ομίλου παίρνουν τα εισιτήρια για τους «16» Εκεί από 4-9/10  θα δημιουργήσουν δύο νέους ομίλους σε Ρότερνταμ και Λοτζ, όπου σε νοκ άουτ παιχνίδια θα ξεχωρίσει η οκτάδα. Μάλιστα ο 'Α όμιλος θα διασταυρωθεί με τον Δ' και ο Β' με τον Γ' όμιλο.

Στις 11/10 θ γίνουν και οι τέσσερις προημιτελικοί σε Άλμπερντορν και Κατοβίτσε όπου θα βγει η τετράδα που θα παίξει για τα μετάλλια.

Η αυλαία θα πέσει στο ‘Αλμπερντορν της Ολλανδίας όπου το Σαββατο 12/10, θα γίνουν οι δύο ημιτελικοί και την Κυριακή 13/10 ο μικρός τελικός και ο μεγάλος όπου θα βγεί η νέα παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Οι όμιλοι

Α (Άρνεμ): Ολλανδία, Ιταλία, Βέλγιο, Πουέρτο Ρίκο, Καμερούν, Κένυα.

Β (Άρνεμ / Γκντανσκ): Πολωνία, Τουρκία, Δομινικανή Δημοκρατία, Νότια Κορέα, Ταϊλάνδη, Κροατία.

Γ (Άρνεμ / Λοτζ): Ηνωμένες Πολιτείες, Σερβία, Γερμανία, Βουλγαρία, Καναδάς, Καζακστάν

Δ  (Άρνεμ): Βραζιλία, Κίνα, Ιαπωνία, Κολομβία, Αργεντινή, Τσεχία.

2η φάση (4-9 Οκτωβρίου)

Όμιλος E (Ρότερνταμ): 1A, 2A, 3A, 4A, 1Δ, 2Δ, 3Δ, 4Δ.

Όμιλος F (Λοτζ): 1B, 2B, 3B, 4B, 1Γ, 2Γ, 3Γ, 4 Γ.

Προημιτελικοί (11 Οκτωβρίου)

F1 (‘Aλπερτορν): E1 vs E4

F2 (‘Aλπερντορν): E2 vs E3

F3 (Κατοβίτσε): F1 vs F4

F4 (Κατοβίτσε): F2 vs F3

Ημιτελικοί

12 Οκτωβρίου στις 20.30 1ος ημιτελικός (Κατοβίτσε) νικητής ζευγαριού F3 vs νικητής ζευγαριού F4

13 Οκτωβρίου στις 20.00 2ος ημιτελικός (‘Aμπελντορν) νικητής ζευγαριού F1 vs νικητής ζευγαριού F2

Τελικοί

(Aμπελντορν, 15 Οκτωβρίου)

4 μ.μ. 3η-4η θέση μικρός τελικός

8 μ.μ. 1η-2η θέση Τελικός

Το  πρόγραμμα των δύο πρώτων αγωνιστικών

1. ΦΑΣΗ

23 Σεπτεμβρίου-2 Οκτωβρίου

Β’ομιλος, Aρνεμ, 18.00: Πολωνία-Κροατία

‘Α ομιλος Άρνεμ, 8.00 μ.μ.: Ολλανδία-Κένυα

24 Σεπτεμβρίου

Όμιλος B, Aρνεμ, 1.00 μ.μ.: Τουρκία-Ταϊλάνδη

Όμιλος Α, Άρνεμ, 14.00: Βέλγιο-Πουέρτο Ρίκο

Όμιλος Α, Άρνεμ, 3.00 μ.μ.: Ιταλία-Καμερούν

Όμιλος Β, Άρνεμ, 6.30 μ.μ.: Δομινικανή Δημοκρατία-Νότια Κορέα

Γ’ όμιλος, ‘Αρνεμ, 7.30 μ.μ.: Ηνωμένες Πολιτείες-Καζακστάν

Δ όμιλος, ‘Άρνεμ, 20.30: Βραζιλία-Τσεχία

2022 © left.gr | στείλτε μας νεα, σχόλια ή παρατηρήσεις στο [email protected]
§ Όροι χρήσης για αναδημοσιεύσεις Αναφορά Δημιουργού-Μη Εμπορική Χρήση 3.0 Μη εισαγόμενο (CC BY-NC 3.0)