17:20 | 19.10.2014

πηγή: in.gr

Πρώτη νίκη της ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα, 77-64 τον Πανιώνιο

Την πρώτη εφετινή νίκη της στην Α1 μπάσκετ των ανδρών πέτυχε η ΑΕΚ. Ο «Δικέφαλος» επιβλήθηκε 77-64 του Πανιωνίου στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων και υποχρέωσε τους «κυανέρυθρους» στη δεύτερη διαδοχική ήττα τους.

Μπροστά σε 5.000 φιλάθλους της η «Ένωση» κυριάρχησε στο πρώτο μέρος και ξέφυγε με 20 πόντους. Ωστόσο η ζώνη των «κυανέρυθρων» που έγιναν… ομάδα μέσα σε λίγες μέρες έφερε τη μείωση της διαφοράς μέχρι τους επτά, αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν και πανηγύρισαν τη νίκη στο πρώτο τους ματς ως γηπεδούχοι στο ΟΑΚΑ μετά από επτά χρόνια.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 11-0 στο 2΄ και, εκμεταλλευόμενη την ανομοιογένεια του Πανιωνίου, ο οποίος μόλις προχθές ανακοίνωσε την απόκτηση έξι έμπειρων παικτών, διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στην πρώτη περίοδο, η μεγαλύτερη διαφορά στην οποία ήταν το 27-11, 1.5 λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος με σερί 7-0 μείωσε σε 31-22, η Ένωση «απάντησε» με σερί 10-0 και προηγήθηκε 41-22 στο 17΄, ενώ το καλάθι του Πολυτάρχου έφερε την ΑΕΚ στο +20 (47-27), 40΄΄ πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Με σερί 9-0 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου και συνολικό επιμέρους σκορ 15-3 ο Πανιώνιος μείωσε σε 50-42 στο 24΄, αλλά ο Παπαντωνίου με τρίποντο έδωσε ξανά διψήφιο προβάδισμα στην ΑΕΚ (53-42).

Οι Νεοσμυρνιώτες «έκλεισαν» το δεκάλεπτο στο -7 (60-53), ωστόσο η ΑΕΚ «απάντησε» με σερί 7-0 και ανέκτησε διψήφια διαφορά (67-53, 7.5 λεπτά πριν το τέλος), εξέλιξη που μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.
Τα δεκάλεπτα: 27-13, 47-27, 60-53, 77-64.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 9, Κάιλς 11, Σάκοτα 18, Κασελάκης 11 (6 ριμπ.), Πολυτάρχου 6, Ράιτ 9, Ουίλιαμσον 2, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 8 (10 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 3, Γκούντριτζ.

Πανιώνιος (Παπαχατζής): Ξανθόπουλος 16 (5 ασίστ), Βεργίνης 8, Κουκουλάς, Σπυρόπουλος, Στρναντ 3, Σταμάτης, Γουντς 14 (9 ριμπ.), Φιτζπάτρικ 8, Κορόλεφ 15 (9 ριμπ.), Μωραΐτης.