20:50 | 15.08.2022

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Χρήστου στα 50μ. ύπτιο

Ο Απόστολος Χρήστου κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ ύπτιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης που διεξάγεται στη Ρώμη.

Σε μία σπουδαία επιτυχία έφτασε ο Απόστολος Χρήστου. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε στην πρώτη θέση και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ ύπτιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης που διεξάγεται στη Ρώμη.

Το μεγάλο ζητούμενο για τον Έλληνα πρωταθλητή ήταν να βγάλει τη μεγάλη επίδοση στον τελικό και αυτή τη φορά το κατάφερε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

Ο Χρήστου κατέγραψε χρόνο 24.36 το οποίο αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ, βελτιώνοντας το 24.39 που είχε ο ίδιος.

Στα της κούρσας έγιναν όλα σύμφωνα με τη λογικη. Ο 26χρονος κολυμβητής έδωσε μεγάλη μάχη με τον Ιταλό, Τόμας Τσεκόν, με τον νικητή να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Ο Τσεκόν, λοιπόν, με χρόνο 24.40 πήρε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ ο Γερμανός Όλε Μπράουνσβαϊγκ συμπλήρωσε το βάθρο.

Αυτό είναι το δεύτερο χρυσό της χώρας μας στο συγκεκριμένο αγώνισμα μετά από εκείνο του Γρηγοριάδη το 2008 στο Αϊντχόφεν.

8. Τόμαζ Πολέβκα (Πολωνία) - 25.08

Χρήστου: "Ένα όνειρο που κυνηγάω χρόνια, να ακούσω τον Εθνικό Ύμνο"

Ο Απόστολος Χρήστου έπειτα από το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στα 50μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό υγρού στίβου

Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος υγρού στίβου, επιτυχία που κυνηγούσε χρόνια, όπως παραδέχθηκε στις δηλώσεις του έπειτα από το θρίαμβο.

"Είναι ένα όνειρο που κυνηγάω χρόνια. Το 2016 ήταν ο πρώτος ημιτελικός σε Ευρωπαϊκό ανδρών και τώρα ήρθε το χρυσό. Ήταν τρομερή ατμόσφαιρα πριν μπούμε και ήταν πολύ ωραίος αγώνας. Τον ευχαριστήθηκα. Όλα έγιναν μόνα τους. Ήταν παρόμοιος αγώνας με το χθεσινό στα ημιτελικά. Πήγαινα για πανελλήνιο ρεκόρ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Περίμενα πολλά χρόνια για να ακούσω τον Εθνικό Ύμνο".

Το μετάλλιο αφιέρωσε και στον προπονητή του, Παναγιώτη Βελέντζα, ο οποίος είχε και τη γιορτή του: "Είναι το καλύτερο δώρο για όλα αυτά τα χρόνια που είναι δίπλα μου. Έχω στήριξη από την ομάδα που αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για όσα έχουν πετύχει".