22:16 | 29.08.2016

Πρόκριση στους «8» για τους Έφηβους στο πόλο

Την πρώτη θέση στον Α΄ όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου εξασφάλισε η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των εφήβων.

Το συγκρότημα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου νίκησε 14-11 τη Ρωσία, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, και εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς, ενώ περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλό του στους «8».

Πρώτος σκόρερ της «γαλανόλευκης» ήταν ο Γαρδίκας που πέτυχε 7 γκολ. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 4-2 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, ενώ η Ρωσία ισοφάρισε 4-4 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ακολούθησε ένα επιμέρους 6-1 μέχρι τη λήξη του οκταλέπτου και η εθνική προηγήθηκε 10-5 στο ημίχρονο και 11-5 στην τρίτη περίοδο.

Στη συνέχεια η Ρωσία «απάντησε» με δικό της 5-1 και μείωσε σε 12-10 με τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου, ωστόσο η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και με τα γκολ των Γαρδίκα και Γκιουβέτση απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (14-10), με το οποίο «κλείδωσε» τη νίκη. Η εθνική ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο αύριο (10:00) με αντίπαλο την Κολομβία.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 6-3, 2-5, 2-1.

Η σύνθεση της ελληνικής ομάδας: Μαντής, Χονδροκούκης, Γαρδίκας 7, Προσινικλής, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου, Γιαννόπουλος 1, Δελαγραμμάτικας 1, Γκιουβέτσης 2, Παπασηφάκης 1, Κουρούβανης.

Για τη Ρωσία σκόραραν οι Σείκιν 4, Μελέντεφ 2, Κουτσερένκο 2, Ζινούροφ, Πρόνιν, Κρουγκ.