Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 79-87: Επιστροφή στην κορυφή με μπρέικ στην Λεωφόρο

Ο Ολυμπιακός έκανε το μπρέικ μέσα στη Λεωφόρο απέναντι στον Παναθηναϊκό, πήρε την τέταρτη νίκη του στη σειρά των τελικών με 87-79 και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για τη σεζόν 2021/22, κατακτώντας μάλιστα και το νταμπλ.

Όπως ο Παναθηναϊκός έσπασε την έδρα των ερυθρολεύκων την περσινή σεζόν και κατέκτησε το πρωτάθλημα, έτσι και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στη Λεωφόρο με 87-79, έκανε το 4-2 στη σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα, μαζί και το νταμπλ για τη σεζόν 2021/22. Οι ερυθρόλευκες μπήκαν αποφασισμένες να τελειώσουν τη σειρά, όμως ο Παναθηναϊκός αντιστάθηκε για 30 λεπτά. Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς ήταν πολύ καλές από την περιφέρεια και βρήκαν λύσεις όταν η μπάλα έκαιγε και ο Παναθηναϊκός πλησίαζε.

Για τον Παναθηναϊκό, η Λολίτα Λύμουρα ήταν εξαιρετική στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας της, ενώ μαζί της μία σπουδαία καριέρα ολοκληρώνει και η Όλγα Χατζηνικολάου. Αμφότερες τιμήθηκαν πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Πλέον ο Ολυμπιακός έφτασε τα έξι πρωταθλήματα ενώ ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στα πέντε και δεν μπόρεσε να φέρει την σειρά σε πέμπτο ματς. Πρώτη σκόρερ για τις ερυθρόλευκες ήταν η Βίτολα ενώ εξαιρετική ήταν και η Νικολοπούλου. Για τις πράσινες η Λύμουρα έκανε τη διαφορά με 19 πόντους ενώ η Φιτζέραλντ είχε 21.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά κυρίως με την Πλουφ μέσα στη ρακέτα, όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε μακρινά καλάθια από την Λύμουρα και με εξαιρετική την Φιτζέραλντ ισορρόπησε το ματς. Έκτοτε οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με τις ερυθρόλευκες να κλείνουν την πρώτη περίοδο μόλις στο +1.

Μ σερί 6-0 στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με έξι πόντους (38-44) παίζοντας καλή άμυνα και βάζοντας την Βίτολα στην επιθετική εξίσωση. Οι ερυθρόλευκες κράτησαν το προβάδισμα έστω και με δυσκολία, παρά το επιθετικό ξέσπασμα της Λύμουρα και πήγαν στα αποδυτήρια στο +2.

Στο δεύτερο μισό ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι και έτρεξε σερί 8-0 και πήγε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Ο Παναθηναϊκός έμεινε περίπου τέσσερα αγωνιστικά λεπτά χωρίς σκορ, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι ερυθρόλευκες. Οι πράσινες κατάφεραν και πήγαν τη διαφορά στους έξι πόντους, με την Φιτζέραλντ να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένα ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να έχει επιστρέψει. Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι, δεν κοίταξε ποτέ πίσω και έφτασε στην κατάκτηση του έκτου του πρωταθλήματος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσολάκος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-27, 44-46, 63-67, 79-87

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ριντ 13 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φιτστζέραλντ 22 (7/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 19 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κωτούλα 6 (2), Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 10 (4 κλεψίματα), Παλάσκα, Χατζηνικολάου 9 (4/14 σουτ, 1/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πλουφ 12 (6/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σταμολάμπρου 6 (5 ασίστ), Σταμάτη 10 (2), Αλεξανδρή 5 (1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 21 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ασίστ), Φουράκη, Δίελα 8 (2), Βίτολα 21 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Χάμπλιν 4 (1/5 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ).