8:44 | 17.10.2022

Παγκόσμιο Βόλεϊ 2022: Πρωταθλήτρια κόσμου η Σερβία, 3-0 τη Βραζιλία

Η Σερβία κέρδισε δια περιπάτου 3-0 (26-24, 25-22, 25-17) τη Βραζιλία και πήρε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα βόλεϊ γυναικών. Η Ιταλία κέρδισε 3-0 τις Ηνωμένες Πολιτείες και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Η Μπόσκοβιτς πήρε το όπλο της και με 24 πόντους απογείωσε την αήττητη Σερβία που κέρδισε εύκολα στον τελικό τη Βραζιλία

Η Σερβία, παρά τις δύο νέες βασικές ακραίες, με νέα πασαδόρο και λίμπερο ολοκλήρωσε τη φανταστική πορεία της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα με την 13η νίκη της σε ισάριθμα ματς και διατήρησε τα σκήπτρα που είχε κατακτήσει το 2018 στην Ιαπωνία.

Ο Ντανιέλε Σανταρέλι, ο πρώτος ξένος προπονητής στην ιστορία της Σερβίας, ο οποίος κλήθηκε να διαδεχθεί τον τεράστιο Ζόραν Τέρζιτς, κατάφερε μέσα σε λίγους μήνες να παρουσιάσει μια σούπερ ομάδα.

Στο πρώτο σετ η Βραζιλία έφτασε στο 7-10, αλλά με τα σερβίς της Πόποβιτς η Σερβία έκανε την ανατροπή. Η Μπόσκοβιτς πήρε μόλις 9 επιθέσεις στο πρώτο σετ, όσες και η Μπούσα ενώ 8 είχε η Λόζο, με την τελευταία με το άουτ που έκανε να διαμορφώνει το 24-24 (από 24-22). Επίθεση της Μπόσκοβιτς και άουτ της Γκάμπι έγραψαν το τελικό 26-24.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με το 6-9 της Βραζιλίας να γίνεται 10-11, με την ομάδα του Ζε Ρομπέρτο να ξεφεύγει ξανά με 13-16 χάρη σε άουτ επίθεση της Μπόσκοβιτς και μπλοκ στην Σέρβα διαγώνια.

Τα σερβίς της Στεβάνοβιτς και η αφύπνιση της Μπόσκοβιτς (από τις 6/9 στο 1ο σετ, 15/27 συνολικά στο 2ο) έφεραν σερί 7-0 για το 20-16 που έγινε 21-20 με νέο μπλοκ στην Μπόσκοβιτς και 22-22 με τρομερό άσο της Ταϊνάρα.

Η Βραζιλία είχε επιστρέψει, αλλά η Ταϊνάρα στο 23-22 κάρφωσε άουτ κι αμέσως μετά το τρίτο μπλοκ της Στεβάνοβιτς στο ματς τελείωσε το σετ.

Bραζιλία: Γκάμπι 9, Κάρολ 9, Λορέν 9, Ροσαμαρία 4, Κάρολ Γκάταζ 4, Ταϊνάρα 5, Νιέμε (λ) , Kίσι 1

Σερβία: Πόποβιτς7, Μπόσκοβιτς 24, Μπούσα 8, Στεφάνοβιτς 11, Ντρτσα 6 , Λόζο 7, Πούσιτς(λ), Λάζοβιτς

O αγώνας για τις θέσεις 3-4 ήταν το τρίτο σετ γιατί στα δύο πρώτα η Ιταλία ήταν σαφώς καλύτερη από τις ΗΠΑ (ταξίδεψαν από την Πολωνία στην Ολλανδία).

Οι Αμερικανίδες έχασαν πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ, αλλά στο τρίτο ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ φτάνοντας στο 20-24 κι έχοντας κόντρα επίθεση για να το τελειώσουν. Δεν το έκαναν όμως και η Ιταλία πήρε την αλλαγή με τη Σίλα κι εκμεταλλευόμενη τα λάθη των ΗΠΑ στην υποδοχή έφεραν το παιχνίδια στα ίσια (24-24) και τελικά το πήραν με 27-25.

Οι ΗΠΑ τελείωσαν το ματς με 29% στην επίθεση, ενώ η Ιταλία με 42% έχοντας και πάλι πρώτη σκόρερ την Εγκόνου με 25.

Ιταλία (Μαζάντι): Όρο 2, Μποσέτι 8, Λουμπιαν 4 Εγκόνου 26, Σύλλα 9, Ντανέσι 9, Ντε Τζενάρο (λ), Τσιριτσέλα

ΗΠΑ (Κίραλι): Καρλίνι 3, Ρόμπινσον 8, Ογκπόμπου6, Ντριούς 10, Μπατζέμα 2, Ουόσιγκτον 6, Χεντζ (λ) Γουίλχιτ 6, Γουονγκ (λ)Κουτίνο