• international version

11:54 | 27.06.2019

Αθλητισμός

Ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας που δεν τελείωσε ποτέ!

Μια ημέρα σαν σήμερα, το 1962, διεκόπη ο επεισοδιακός τελικός Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

Μια ημέρα σαν σήμερα, το 1962, διεκόπη ο επεισοδιακός τελικός Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός στην παράταση (0-0), επειδή, λόγω των απανωτών καθυστερήσεων, είχε πλέον νυχτώσει! Ο τελικός δεν επαναλήφθηκε ποτέ, με αποτέλεσμα να μην απονεμηθεί ο τίτλος του Κυπελλούχου Ελλάδος. Το ματς διεξήχθη στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας και σημαδεύτηκε από τρεις αποβολές, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Ένα πρώτο ημίχρονο που διήρκεσε 66 λεπτά λόγω των επαναλαμβανόμενων διακοπών. Η ανάπαυλα κράτησε 30 λεπτά (αντί για 15) κάτι που εξαγρίωσε τους οπαδών των δύο ομάδων, οι οποίοι και αντέδρασαν πετώντας μπουκάλια και άλλα μικροαντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο.
    Οι αποδοκιμασίες συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μένουν στο... μηδέν και να οδηγούνται στην παράταση. Το σκοτάδι όμως είχε ήδη πέσει. Το γήπεδο δεν διέθετε προβολείς και ο Ελβετός διαιτητής Μελέ αποφάσισε τη διακοπή του αγώνα στο 7ο λεπτό της παράτασης.