• international version

23:55 | 06.05.2015

Αθλητισμός

Ο Μέσι οδηγεί τη Μπάρτσα στην κορυφή της Ευρώπης

Ο Αργεντινός, εκεί που ο Μάνουελ Νόιερ έδειχνε ανίκητος, οδήγησε τους Καταλανούς στο επιβλητικό (αλλά όχι εύκολο) 3-0 κόντρα στην Μπάγερν στο «Καμπ Νου»

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ των Καταλανών πήρε από το χέρι τους συμπαίκτες του και με δύο προσωπικά γκολ, ενδεικτικά της κλάσης του, αλλά και μία ασίστ οδήγησε τους Καταλανούς στη νίκη με 3-0, δίνοντας ουσιαστικά την πρόκριση στην ομάδα του από σήμερα, κι ας υπάρχει η ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης.

Εκεί που η Μπάρτσα έδειχνε να έχει εξαντλήσει όλα τα μέσα για να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ, ήρθε η ώρα του Μέσι, που με σουτ έξω από την περιοχή τον ξεγέλασε ανοίγοντας το σκορ στο 77ο λεπτό. Το γήπεδο πήρε… φωτιά, η Μπάγερν για πρώτη φορά έδειξε να τα έχει χαμένα και ο Αργεντινός δεν έδειξε έλεος. Τρία λεπτά μετά το πρώτο του τέρμα, «χόρεψε» τον Μπόατενγκ και με εξαιρετικό σκάψιμο της μπάλας έκανε το 2-0. Οι Βαυαροί προσπάθησαν να πετύχουν ένα γκολ, όμως τα πράγματα είχαν εφιαλτική κατάληξη. Ο Μέσι ξαναχτύπησε, έβγαλε τετ-α-τετ τον Νεϊμάρ και εκείνος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη πλασάροντας σωστά για το 3-0.