19:45 | 14.11.2021

Νικητής του μαραθωνίου με φοβερό ρεκόρ ο Γκελαούζος

Ο Κώστας Γκελαούζος ήταν ο μεγάλος νικητής στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας. Με χρόνο 2:16.49 έσπασε το ρεκόρ διαδρομής που κατείχε από το 2004 ο Νίκος Πολιάς

Ο Κώστας Γκελαούζος έκοψε πρώτος το νήμα του τερματισμού στο Παναθηναϊκό Στάδιο και αναδείχθηκε νικητής του φετινού Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας με χρόνο 2:16.49. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Παναγιώτης Μπουρίκας (2:22.33) και τρίτος ο Χαράλαμπος Πιτσώλης (2.24.05).

Θα πρέπει να σημειώσουμε πως ο μεγάλος νικητής του μαραθωνίου Κατέρριψε το ρεκόρ διαδρομής που κατείχε ο Νίκος Πολιάς από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 (2:17.56), επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί που είχε

Εξαντλημένος από την υπερπροσπάθεια, κρατώντας μια σημαία του Παναθηναϊκού, στις πρώτες του δηλώσεις τόνισε: «Ρίσκαρα πολύ. Πέρασα αρκετά γρήγορα που μου στοίχισε. Το πίστεψα, το χρώσταγα στον κόσμο. Τους ευχαριστώ όλους, μου έδωσαν κίνητρο να καταφέρω αυτό που κατάφερα. Εύχομαι και του χρόνου να είμαστε εδώ με νέο ρεκόρ και περισσότερο κόσμο. Για μένα κάθε τερματισμός είναι μια νέα αρχή. Θέλω να δω τα λάθη μου και να ανεβάσω κι άλλο το επίπεδό μου, τόσο για την Ελλάδα όσο και για το εξωτερικό».

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο ήταν η μεγάλη νικήτρια των γυναικών αφού έκοψε πρώτη το νήμα με 2:41.30 αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Κατερίνα Ασημακοπούλου.