21:41 | 14.06.2015

Νέος πρωταθλητής Ελλάδας στο μπάσκετ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό 93-74 και κατέκτησε το 11ο πρωτάθλημα της ιστορίας του στο μπάσκετ!

Ο Ολυμπιακός είναι ο νέος πρωταθλητής Ελλάδας στο μπάσκετ. Οι Πειραιώτες «σκούπισαν» τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με 93-74, έκαναν το 3-0 στη σειρά των τελικών και κατέκτησαν το 11ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους.

Το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο Ολυμπιακός είχε μεν το προβάδισμα, αλλά ο Παναθηναϊκός διατηρούσε επαφή (16-12). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για τους «πράσινους» του Σωτήρη Μανωλόπουλου, αφού οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στην άμυνά τους, ενώ ανέβηκαν στην επίθεση με αποτέλεσμα να γραφτεί το 51-39 του πρώτου μέρους.

Είναι χαρακτηριστικά τα στατιστικά των δύο πρώτων περιόδων, με τον Ολυμπιακό να έχει 13/19 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 13/19 βολές, 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα και τον Παναθηναϊκό (5/12 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 11/16 βολές, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα 9-0 και έριξε τη διαφορά, αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με σερί 7-0 ανέβασε ξανά τον δείκτη του σκορ, κρατώντας τον απόλυτο έλεγχο του ντέρμπι.

Όλα τα άλλα είναι ιστορία. Ο Ολυμπιακός όχι μόνο κράτησε τη διαφορά, αλλά την ανέβασε στα ύψη, φτάνοντας σε επιβλητική επικράτηση. Το 93-74 ήταν το κερασάκι στην τούρτα ενός θρυλικού πρωταθλήματος.