9:34 | 24.12.2016

NBA: Ρεκόρ καριέρας για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε ακόμα μία εκπληκτική εμφάνιση

Ο σταρ των Bucks πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση κόντρα στους Wizards, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 39 πόντους με 12/19 σουτ, 15/17 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 33 λεπτά συμμετοχής!

Με περίπου 6 λεπτά να μένουν για την λήξη του αγώνα με τους Wizards, και το σκορ στο 109-82 για τους Bucks, o Γιάννης Αντετοκούνμπο στήθηκε στην  γραμμή των βολών. Τότε σηκώθηκε όλος ο κόσμος όρθιος και άρχισε να φωνάζει ρυθμικά "M-V-P"! Ο Έλληνας guard/forward είχε ήδη 39 πόντους, αλλά αστόχησε στη βολή που θα του έδινε την πρώτη του 40αρα. Λίγο αργότερα ο Jason Kidd τον απέσυρε από το ματς. Η 40αρα μπορεί να περιμένει. Δεν ήταν ανάγκη να κουραστεί περισσότερο ο Γιάννης.

Ο σταρ των Bucks πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση κόντρα στους Wizards, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 39 πόντους με 12/19 σουτ, 15/17 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 33 λεπτά συμμετοχής! Με αυτό σε τέτοια μέρα ήταν αδύνατο για τους Bucks να ηττηθούν. Και αυτό έγινε σαφές από την αρχή, με το Milwaukee να ξεφεύγει με 37-29 στην πρώτη περίοδο και 73-58 στο πρώτο ημίχρονο! Τα πράγματα δεν θα μπορούσαν να πάνε καλύτερα.

Οι Bucks δεν άφησαν ποτέ το πόδι από το γκάζι. Δεν είχαν λόγο να το κάνουν εξάλλου, ανεβάζοντας διαρκώς την διαφορά και κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 100-78. Κάπου εκεί οι Wizards πέταξαν "λευκή" πετσέτα και το γήπεδο άρχισε να ασχολείται ακόμα περισσότερο με τον Γιάννη! Τόσο απλά.

Ο Jabari Parker με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Malcolm Brogdon με 17 πόντους (4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα) ήταν οι συμπαραστάτες του Γιάννη. Για τους Wizards, ο John Wall είχε 18 πόντους και 10 ασίστ, με τoν Otto Porter Jr. να προσθέτει άλλους 18 πόντους.