• international version

23:30 | 16.02.2023

Αθλητισμός

Κύπελλο Μπάσκετ: Περιστέρι και ΑΕΚ προκρίθηκαν στο Final 4

Σε έναν αγώνα θρίλερ, η ΑΕΚ νίκησε στην παράταση τον Πανιώνιο με 93-88, ενώ το Περιστέρι επικράτησε άνετα του ΠΑΟΚ με 77-64

Η ΑΕΚ πήρε το «θρίλερ» με τον Πανιώνιο στην παράταση, με 93-88 (84-84 κ.α.), με τους «κυανέρυθρους», όμως, να είναι η ομάδα που κέρδισε τις εντυπώσεις, στον πρώτο χρονικά προημιτελικό του πρώτου ιστορικού final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, που αγωνίζεται στη Β' Εθνική, κοίταξε… κατάματα τον «Δικέφαλο» στο κλειστό γυμναστήριο του Ηρακλείου «Δύο Αοράκια», είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα της αναμέτρησης, αλλά στα τέλη του έξτρα πενταλέπτου οι Ουίλιαμς και Στρέλνιεκς «σφράγισαν» τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά για την Ένωση.

Ο Στρέλνικς (15π., 4 ασίστ) είχε πετύχει ένα καθοριστικό τρίποντο στα τέλη της 4ης περιόδου, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της ΑΕΚ για νίκη. Ο Μακ Γκριφ σημείωσε επίσης 15 πόντους για την Ένωση, εκ των οποίων τους 10 διαδοχικούς στην 4η περίοδο. Ο Μίτσελ πρόλαβε να σημειώσει 12 πόντους, αλλά τραυματίστηκε και στην ΑΕΚ υπάρχει αγωνία για τη σοβαρότητα του τραυματισμού του.

Για τον Πανιώνιο, που απώλεσε την πρόκριση στις λεπτομέρειες, ο Δημήτρης Βεργίνης είχε 29 πόντους, σημειώνοντας στο α' μέρος τούς 21 εξ αυτών. Ο Γιάννης Σαχπατζίδης και ο Αντώνης Μάντζαρης έκαναν εξαιρετική εμφάνιση με 17 πόντους. Ο Αντωνάκης είχε συγκομιδή 8 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν η συνεισφορά του Στάθη Παπαδιονυσίου.

Στους «4», το ερχόμενο Σάββατο (18/2, 15:45), η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον νικητή του προημιτελικού αγώνα Περιστέρι-ΠΑΟΚ, το τζάμπολ του οποίου είναι προγραμματισμένο για τις 19:15 σήμερα (16/2).

Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε στη μνήμη των θυμάτων του τρομακτικού σεισμού που έπληξε Τουρκία και Συρία.

Περιστέρι-ΠΑΟΚ: 77-64

Το Περιστέρι είχε τον έλεγχο του αγώνα μετά τα επτά πρώτα λεπτά και έφτασε στη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 77-64 για να πάρει το εισιτήριο για τους τέσσερις του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Final 8. Στον πρώτο ημιτελικό, που θα διεξαχθεί στις 18/2 (15.45, ΕΡΤ3) θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Οι Θεσσαλονικείς φάνηκαν να αιφνιδιάζουν τον ΠΑΟΚ και τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος βρέθηκαν στο +9 (4-13) και με την βοήθεια στην άμυνα από τον Ρένφρο.

Το τελευταίο τρίλεπτο όμως η εικόνα άλλαξε και με τον Δημήτρη Μωραϊτη να σημειώνει οχτώ συνεχόμενους πόντους οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν 17-15 στο δεκάλεπτο!

Το Περιστέρι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τον Ντένμον να παίρνει τη σκυτάλη για να οδηγήσει ως το +10 (32-22, 18’). Ο Μωραϊτης από τη γραμμή έστειλε τη διαφορά και στο +11 (37-26, 19’25’’) για να πέσει η αυλαία του πρώτου ημιχρόνου 38-29.

Ο Μάρκους Ντένμον με 3/3 ελεύθερες βολές δημιούργησε απόσταση 13 πόντων για πρώτη φορά στον αγώνα (44-31, 22’30”). Ο ΠΑΟΚ έδειξε σημάδια αντίδρασης και με τους Ράιλι – Πόλεϊ κατέβασε τη διαφορά στους οχτώ (44-36, 25′). Ο Πόλεϊ ήταν εκεί και για το 48-41 (27′), αλλά ο Μωραϊτης έδωσε και πάλι άμεσα διψήφια τιμή στη διαφορά (51-41, 28′).

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ήταν αυτός που με πέντε συνεχόμενους πόντους προσπάθησε να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι με το 60-47 (34′) να γίνεται 62-54 (35’10”). Ο Φρανσίσκο με τρίποντο οδήγησε στο +16 (73-57) με δύο λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης, η οποία έκλεισε με το τελικό 77-64.

Πηγή: gazzetta.gr