to top
  • βρείτε μας στο Twitter
  • βρείτε μας στο Facebook
  • βρείτε μας στο YouTube
  • στείλτε μας email
  • εγγραφείτε στο RSS feed
  • international version

18:08 | 20.09.2022

πηγή: Sport24.gr

Αθλητισμός

Κύπελλο Ελλάδας: Η κλήρωση της τρίτης και της τέταρτης φάσης

Αρκετά ενδιαφέρουσες μονομαχίες έβγαλε η κλήρωση της τρίτης και της τέταρτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Από την τρίτη φάση ξεχωρίζουν οι αγώνες Νίκη Βόλου - Ηρακλής, Απόλλων Σμύρνης - Κηφισιά και Αιγάλεω - Πανσερραϊκός.


Ολοκληρώθηκε στα γραφεία της ΕΠΟ η κλήρωση της τρίτης και της τέταρτης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδας και στη συγκεκριμένη φάση μπήκαν και οι ομάδες της Super League 2.

Από τα ζευγάρια του τρίτου γύρου, ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις της Νίκης Βόλου με τον Ηρακλή, του Απόλλωνα Σμύρνης με την Κηφισιά και του Αιγάλεω με τον Πανσερραϊκό. Για τον τρίτο γύρο, τρεις ομάδες θα κερδίσουν την πρόκριση στον τέταρτο άνευ αγώνα (μια εξ αυτών είναι ο Θεσπρωτός), ενώ 17 ομάδες θα κερδίσουν την πρόκριση μέσω αγώνων.

Από τον τέταρτο γύρο, οκτώ ομάδες θα προκριθούν άνευ αγώνα στον πέμπτο γύρο και έξι ομάδες μέσω αγώνων. Στον πέμπτο γύρο μπαίνουν οι ομάδες της Super League πλην των Ολυμπιακού, ΠΑΟΚ, Άρη και Παναθηναϊκού.

Τα ζευγάρια του τρίτου γύρου

  • Τηλυκράτης Λευκάδας - ΟΦ Ιεράπετρας
  • ΠΑΟΚ Κρηστώνης - Πανθρακικός / Π.Ο Αλεξανδρούπολης
  • Βέροια - Χανιά
  • Ηρακλής - Νίκη Βόλου
  • Μακεδονικός - Αναγέννηση Καρδίτσας
  • Άρης Βούλας ή Νέα Αρτάκη / Ναυπακτιακός Αστέρας - ΑΕΛ
  • Αστέρας Σταυρού / Βατανιακός - Αλμωπός Αριδαίας
  • Βύρων Καβάλας / Π.Ο. Φήκης - Παναχαϊκή
  • Καλαμάτα - Προοδευτική
  • Απόλλων Σμύρνης - Κηφισιά
  • Διαγόρας - Απόλλων Πόντου
  • Αιγάλεω - Πανσερραϊκός
  • Άγιος Νικόλαος - Επισκοπή
  • Αλμυρός / Απόλλων Ευπαλίου - ΑΕΠ Κοζάνης / Ελασσόνα
  • Ηλιούπολη / Ερμής Μελιγούς - Καλλιθέα
  • Ιωνικός Ιωνίας - Α.Ε.Ρ Αφάντου / Διαγόρας Βραχνέικων
  • Απόλλων Λάρισας - Εργοτέλης

Πρόκριση άνευ αγώνα στον τέταρτο γύρο

  • ΠΑΟ Βάρδας - Πανελευσινιακός
  • Αστέρας Πετριτή - Απόλλων Παραλιμνίου
  • Θεσπρωτός

Ζευγάρια τέταρτου γύρου

  • Τηλυκράτης / ΟΦ Ιεράπετρας - Απόλλων Σμύρνης / Κηφισιά
  • Θεσπρωτός - Βέροια / Χανιά
  • Μακεδονικός / Αναγέννηση Καρδίτσας - Διαγόρας/ Απόλλων Πόντου
  • Απόλλων Λάρισας / Εργοτέλης - Ηλιούπολη / Ερμής Μελιγούς - Καλλιθέα
  • Ηρακλής / Νίκη Βόλου - Άγιος Νικόλαος / Επισκοπή
  • Αλμυρός ή Απόλλων Ευπαλίου / ΑΕΠ Κοζάνης ή Ελασσόνα - ΠΑΟΚ Κρηστώνης / Πανθρακικός ή Αλεξανδρούπολη

* Σε περίπτωση που προκριθεί Κυπελλούχος ΕΠΣ αυτομάτως θα είναι γηπεδούχος κόντρα σε ομάδα της Super League 2

Πρόκριση άνευ αγώνα στον πέμπτο γύρο

  • Βύρων Καβάλας / ΠΟ Φήκης - Παναχαϊκή
  • Άρης Βούλας ή Νέα Αρτάκη / Ναυπακτιακός Αστέρας - ΑΕΛ
  • Αιγάλεω - Πανσερραϊκός
  • Ιωνικός Ιωνίας - Α.Ε.Ρ. Αφάντου / Διαγόρας Βραχνέικων
  • ΠΑΟ Βάρδας - Πανελευσινιακός
  • Καλαμάτα - Προοδευτική
  • Αστέρας Πετριτή - Απόλλων Παραλιμνίου
  • Αστήρ Σταυρού / Βατανιακός - Αλμωπός Αριδαίας

2022 © left.gr | στείλτε μας νεα, σχόλια ή παρατηρήσεις στο [email protected]
§ Όροι χρήσης για αναδημοσιεύσεις Αναφορά Δημιουργού-Μη Εμπορική Χρήση 3.0 Μη εισαγόμενο (CC BY-NC 3.0)