22:27 | 26.01.2017

Ήττα για τον Παναθηναϊκό στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Παναθηναϊκός υπέστη την ένατη ήττα του και απώλεσε την ευκαιρία να εδραιωθεί στην εξάδα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη προσπάθεια στο... φλεγόμενο «Aleksandar Nikolic Hall», έφτασε κοντά στη νίκη αν και είχε κόντρα τη διαιτησία ωστόσο στο τέλος γνώρισε την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα με 72-66.

Μια ήττα που δεν τον επηρεάζει τόσο όσον αφορά τη συνέχεια, ωστόσο του έβαλε απαγορευτικό για την είσοδο στην τετράδα. Πλέον οι «πράσινοι» θα κυνηγήσουν το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα αφού θεωρείται απίθανο να κινδυνεύσουν να μείνουν εκτός οκτάδας.

Ο Κένι Γκέιμπριελ ήταν εκείνος που κρατούσε τον Παναθηναϊκό μέσα στο ματς με τα μακρινά του σουτ και δεν άφηνε τον Ερυθρό Αστέρα να «χτίσει» διαφορά και να πάρει το πάνω χέρι στον αγώνα. Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν ασταμάτητος και... έκοβε τον βήχα των Σέρβων αλλά στα τελευταία λεπτά υπέστη μπλακ άουτ, ενώ και οι διαιτητές του αγώνα σφύριζαν... έδρα.

Αν και προηγήθηκε με 61-59 στο 33' η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Μετά το 64-63 που είχε διαμορφωθεί με καλάθι του Μάικ Τζέιμς, οι «πράσινοι» έχασαν... τα αυγά και τα πασχάλια. Ο Νικ Καλάθης έμελλε να εξελιχθεί σε μοιραίο παίκτη των «πρασίνων» σε εκείνο το διάστημα, με τους Σέρβους να εκμεταλλεύονται στο έπακρο την επιθετική ανυπαρξία του Παναθηναϊκού και με ένα επιμέρους 14-2 να «καθαρίζουν» το ματς.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν... εφιαλτικό για τον Παναθηναϊκό! Για 6,5 λεπτά οι «πράσινοι» δεν είχαν πατήσει το παρκέ του «Aleksndar Nikolic Hall» με αποτέλεσμα να κινδυνεύσουν με... πρόωρο διασυρμό. Ο Ερυθρός Αστέραςεκμεταλλεύτηκε την αρχική ανυπαρξία της ελληνικής και βρέθηκε μα προηγείται με 16-0!!! Στον Παναθηναϊκό δεν λειτούργησε τίποτα απολύτως, αφού σε αυτό το διάστημα μετρούσε 0/8 σουτ εντός παιδιάς και 4 λάθη! Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι απέκτησαν και το μομέντουμ του αγώνα χάρη και στην εκρηκτική ατμόσφαιρα που επικρατούσε.

Ο Νικ Καλάθης ήταν -και πάλι- εκτός κλίματος και από τη στιγμή που ο Πασκουάλ ανακάτεψε την τράπουλα και άλλαξε την πεντάδα της ομάδας, ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να ισορροπήσει το ματς. Με τους Τζέιμς, Παππά στα γκαρντ και τους Ρίβερς, Γκέιμπριελ, Σίνγκλετον (αλλά και Μπουρούση στη συνέχεια) μπόρεσε να βρει λύσεις, κυρίως με περιφερειακά σουτ. Με ένα επιμέρους 14-2 επέστρεψε στο ματς και αυτό χάρη -περισσότερο- τον ΚένιΓκέιμπριελ ο οποίος πραγματοποίησε εκρηκτικό ημίχρονο με 12 πόντους (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Οι Τζέιμς (10π.) και Ρίβερς (5π.) τον ακολούθησαν, με αποτέλεσμα να μειώσουν οι «πράσινοι» στο καλάθι (35-33) πριν από το τέλος του ημιχρόνου (39-33).

Από τα χαρακτηριστικά των δύο πρώτων δεκαλέπτων ήταν ότι ο ΕρυθρόςΑστέρας είχε 11 βολές και ο Παναθηναϊκός... καμία, αν και θα μπορούσαν οι διαιτητές να ήταν πιο αντικειμενικοί στις δύο πλευρές στα παρκέ. Βέβαια η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ «εκτελούσε» περισσότερο από την περιφέρεια έχοντας στο πρώτο ημίχρονο 7/16 τρίποντα και 6/16 δίποντα, όπως και 8 λάθη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: O Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού και τις επιπόλαιες επιλογές των παικτών του Πασκουάλ, ήταν καλύτερος μέσα στο καλάθι, ενώ είχε «καθαρό μυαλό» στα τελευταία λεπτά που έκριναν το ματς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Όγκνιεν Κούζμιτς ήταν ο παίκτης-κλειδί για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, αφού αποτέλεσε και πάλι αυτόν που έκανε τη διαφορά έχοντας 10 πόντους με 4/6 δίποντα, 2/3 βολές, 14 ριμπάουντ (τα 5 επιθετικά) και καλή άμυνα πάνω στον Μπουρούση τον οποίο και έβγαλε... εκτός ματς. Από τον Παναθηναϊκό, ο Κένι Γκέιμπριελ έκανε το καλύτερο ματς με τους «πράσινους» έχοντας 23 πόντους με 3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Νικ Καλάθης συνέχισε το σερί των άσχημων εμφανίσεων! Εκτός από τα άσχημα ποσοστά (1/7 σουτ, 0/2 βολές) και τα 4 λάθη, ήταν εκείνος το... πήρε πάνω του στο τέλος και αντί για ήρωας έγινε ο μοιραίος του Παναθηναϊκού. Εκτός κλίματος και οι Μπουρούσης, Τζεντίλε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τελευταίο τετράλεπτο, όταν ο Ερυθρός Αστέρας πραγματοποίησε ένα επιμέρους 14-2 και «καθάρισε» τη νίκη. Μέχρι εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός είχε αντιδράσει και είχε πάρει το μομέντουμ του ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Στέφαν Γιόβιτς μοίρασε 8 τελικές πάσες και ήταν από τους x-factors για τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ ο Μάρκο Σιμόνοβιτς «μίλησε» τη στιγμή που έπρεπε, έστω και αν είχε 1/7 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γιάννης Μπουρούσης έκλεψε τη μπάλα, ο Νίκος Παππά ξεδίπλωσε τον αιφνιδιασμό και «σέρβιρε» την κατάλληλη πάσα την... κατάλληλη στιγμή στον Γκέιμπριελ για το κάρφωμα με το οποίο ο Παναθηναϊκός μείωνε σε 31-25.

ΤI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός το ξεκίνημα του αγώνα και το 16-0 του Ερυθρού Αστέρα, όπως και το τελευταίο τετράλεπτο με το 14-2 των Σέρβων. Οι γηπεδούχοι την αστοχία στα τρίποντα (4/20).

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-33, 57-56, 72-66

(πηγή: gazzetta)