8:49 | 30.03.2023

Η ΑΕΚ νίκησε 3-1 τον Φλοίσβο και επέστρεψε στην Volleyleague

Η μεγάλη επιστροφή της ΑΕΚ στην Volleyleague είναι γεγονός μετά τη νίκη με 3-1 σετ επί του Φλοίσβου

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικρατώντας με 3-1 σετ του Φλοίσβου στο Παλαιό Φάληρο εξασφάλισε την πρώτη θέση στη Preleague και την απευθείας άνοδο της στα μεγάλα σαλόνια. Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου επιστρέφει στην μεγάλη κατηγορία μετά το 2019 πραγματοποιώντας φέτος μια εξαιρετική πορεία που επισφραγίστηκε απόψε με τον καλύτερο τρόπο. Η ΑΕΚ χρειαζόταν μόνο τους τρεις βαθμούς καθώς σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα η Καλαμάτα ήταν αυτή που θα έπαιρνε την πρώτη θέση και την απευθείας άνοδο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα. Με τους Μπατατζίμ και Παλέντζα να κυριαρχούν στο φιλέ, η ΑΕΚ «έχτισε» μία διαφορά 3-4 πόντων την οποία σταδιακά όχι μόνο διατήρησε, αλλά και διεύρυνε σημειώνοντας άνετα το 0-1 στα σετ με 17-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Μπαρμπούνης με εξαιρετικά τελειώματα έδωσε προβάδισμα 1-3 στην ομάδα το Άκη Χατζηαντωνίου. Οι γηπεδούχοι με σερί 3-0 πέρασαν μπροστά με 4-3, με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η ΑΕΚ από τους 15 πόντους και έπειτα βελτίωσε το μπλοκ της, «έσπασε» φάσεις στο φιλέ και με δεύτερες προσπάθειες κατάφερε να φτάσει στο 17-20. Η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου, ισοφάρισε σε 23-23, 24-24, 25-25. Οι «κιτρινόμαυροι» με συγκέντρωση πέτυχαν το στόχο τους και με 27-25 έκαναν το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0. Μελλές και Παλέντζας βοήθησαν στην ανατροπή του σκορ, με την ΑΕΚ να περνά μπροστά με 8-7. Ο Μπατατζίμ τελείωσε δύσκολες φάσεις ανεβάζοντας τη διαφορά στους 3 πόντους (7-10), ωστόσο και πάλι οι γηπδούχοι επέστρεψαν στο σετ (15-12). Η «Ένωση» κατάφερε να πλησιάσει στους δύο πόντους με τους Ράμος και Μπαρμπούνη (21-19, 22-20), ωστόσο η ΑΕΚ απώλεσε το σετ με 25-21.

Στο τέταρτο σετ, ο Μπατατζίμ ξεκίνησε με φοβερό άσσο (0-1), ενώ Ρούσης, Παλέντζας και Μπαρμπούνης ανέβασαν τη διαφορά στους 3 πόντους (2-5). Ο Φλοίσβος μείωσε σε 6-7, αλλά ο Μπατατζίμ με εξαιρετικά τελειώματα και ο Μελλές με μονό μπλοκ έφεραν την ΑΕΚ στο +5 (6-11). Οι γηπεδούχοι εφεράν εκ νέου το σετ στα ίσια (11-11), με όπλο τους το καλό σερβίς. Η ΑΕΚ ξέφυγε και πάλι στο σκορ με 13-18, με τον Μπρουνάο να… σκεπάζει το φιλέ, να πραγματοποιεί τρομερα μπλοκ και να γνωρίζει την αποθέωση από το κοινό. Ο Φλοίσβος σταδιακά πλησίασε στο σκορ, μείωσε σε 20-21, βάζοντας δύσκολα στους «κιτρινόμαυρους». Ο Μπατατζίμ με άσσο σημείωσε στο 20-23, ενώ η ΑΕΚ έφτασε στο σετ πόιντ (22-24). Μία παράβαση στο φιλέ από τους γηπεδούχους «σφράγισε» τη νίκη του «Δικεφάλου» με 25-22 στο σετ και 3-1 στο παιχνίδι, με τους παίκτες της ΑΕΚ να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 25-27, 25-22, 22-25)

Α.Ο. ΦΛΟΙΣΒΟΣ (Παναγιώτης Λακασάς): Δρογκάρης, Τζιουμάκας, Μαδούρας, Ντέντον, Γκίλμπερτ, Μαρσέλλος / Γκούζντα (λ), Σπιταδάκης (λ), Αναγνώστου, Χριστόπουλος, Αγγελόπουλος.

Α.Ε.Κ. (Άκης Χατζηαντωνίου): Μελλές, Μπατατζίμ, Παλέντζας, Μπαρμπούνης, Αμορίμ, Ρούσης / Πολυχρονιάδης (λ), Αχιλλεόπουλος (λ), Ράμος, Καβαρινός.