9:21 | 08.08.2022

πηγή: volleynews

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ: Οδεύει για τα τελικά η Eθνική, νίκησε την Κροατία με 3-0

Τεράστια νίκη με 3-0 σετ επί της Κροατίας σημείωσε η Εθνική βόλεϊ ανδρών στο κατάμεστο γυμναστήριο Μάκης Λιούγκας της Γλυφάδας ανοίγοντας διάπλατα το δρόμο για την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η ελληνική ομάδα ήταν συγκλονιστική και με σταθερή υποδοχή, πίεση από το σερβίς και το μπλοκ αλλά και φοβερή ανατροπή στο 2ο σετ κατάφερε να πάρει την "καθαρή" νίκη που την ανέβασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά από δύο αγώνες.

Υπενθυμίζεται πως η ελληνική ομάδα έχει νικήσει και εκτός έδρας τη Νορβηγία με 3-2 σετ, ενώ ακολουθεί η αναμέτρηση με την Κύπρο την προσεχή Τετάρτη και πάλι στο Μάκης Λιούγκας της Γλυφάδας. Σημειώνεται πως η Κύπρος του Νίκου Ζαλμά νίκησε τη Νορβηγία 3-0 σετ και έδειξε πως είναι ένας δυνατός και υπολογίσημος αντίπαλος.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Γιώργος Τζιουμάκας με 21 πόντους, ενώ Κουμεντάκης, Πρωτοψάλτης, Κοκκινάκης άγγιξαν το τέλειο στην υποδοχή.

Στο 8-6 του 3ου σετ αποβλήθηκε από τον αγώνα ο Ιβάν Μιχάλι της Κροατίας επειδή πέρασε με απειλητικές διαθέσεις στο τερέν της ελληνικής ομάδας.

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η αλλαγή που έκανε ο Μπονιφάντε στο 5-12 του 2ου σετ στη θέση του πασαδόρου. Εριξε στον αγώνα τον Κασαμπαλή στη θέση του Γαλιώτου και η ελληνική ομάδα βρήκε τους διαδρόμους και τις λύσεις για να γυρίσει τον αγώνα.

Με τρεις αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με την πρεμιέρα κόντρα στη Νορβηγία για την Εθνική μας ομάδα, με τους Γιώργο Τζιουμάκα, Ραφαήλ Κουμεντάκη και Θοδωρή Βουλκίδη να ξεκινούν στην αρχική εξάδα που επέλεξε ο Ντάντε Μπονιφάντε.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του πρώτου σετ για την Εθνική ανδρών, με το μπλοκ του Ραφαήλ Κουμεντάκη, ο άσσος και η κόντρα επίθεση του Γιώργου Τζιουμάκα να αναγκάζουν τους Κροάτες στο πρώτο τους τάιμ άουτ (6-2). Η πίεση από τη γραμμή των εννέα μέτρων συνεχίστηκε, με τους Έλληνες διεθνείς να είναι αποτελεσματικοί και στην κόντρα επίθεση, με την διαφορά να φτάνει στο +8 στα μισά του σετ (13-5). Ο Μάρκος Γαλιώτος τροφοδοτούσε με επιτυχία όλους τους συμπαίκτες του, το σερβίς της γαλανόλευκης συνέχισε να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή και στην ανάπτυξη της Κροατικής επίθεσης, για το 1-0 σετ με 25-12.

Ανατροπή από 5-12 για την Ελλάδα

Στο δεύτερο σετ η Κροατία αντέδρασε και με πίεση στο σερβίς δυσκόλεψε τους Έλληνες διεθνείς που βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγούν στο σκορ (0-4, 5-12) αναγκάζοντας τον Ιταλό ομοσπονδιακό τεχνικό να ξοδέψει τα δύο του τάιμ άουτ μέχρι εκείνο το σημείο, κάνοντας παράλληλα και αλλαγή πασαδόρου, με τον Σταύρο Κασαμπαλή να περνάει στο παιχνίδι. Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη με εντυπωσιακό μονό μπλοκ στον Λέο Άντριτς να φέρνει το σετ στα ίσια (20-20). Τα λάθη στο σερβίς κρατούσαν την Κροατία στο σετ, με τον Γιώργο Τζιουμάκα να είναι αλάνθαστος στην επίθεση. Ο Σταύρος Κασαμπαλής με άσσο έδωσε το προβάδισμα και το σετ μπολ στην Ελλάδα (24-23) και στη συνέχεια με άουτ επίθεση της Κροατίας ήρθε το 2-0 σετ με 25-23.

Ο αγώνας ουσιαστικά κράτησε μέχρι το 8-6 του 3ου σετ. Μετά την αποβολή του Μιχάλι η ελληνική ομάδα επικράτησε κατά κράτος και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Σέρχι Χούλκα (Ουκρανία), Ραφαέλ Γκονζάλεζ Ταβάρες (Ισπανία)

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-23, 25-15) σε 78΄.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Κροατίας προήλθαν: 0 άσσοι, 21 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 4π. (3/3επ., 1 άσσοι), Τζιουμάκας 21 (15/23επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (6/15επ., 4 μπλοκ, 48%υπ., 38%αρ.), Βουλκίδης 8 (8/8επ.), Γαλιώτος, Πρωτοψάλτης 7 (6/13επ., 1 μπλοκ, 83%υπ., 83%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 88%υπ., 88%αρ.), Κασαμπαλής 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Τσέντριτς Έναρντ): Νικάσεβιτς 2π. (1/1επ., 1 μπλοκ), Μπακόνι, Σέντλατσεκ 7 (5/15επ., 2 μπλοκ, 36%υπ., 21%αρ.), Σεστάν, Ντίρλιτς 3 (3/10επ.), Μιχάλι / Περβάν (λ. - 45%υπ., 23%αρ.), Βίσιτς 1 (1/1επ.), Χάνζιτς, Αντριτς 7 (7/15επ.), Ζελίκοβιτς 4 (4/6επ., 45%υπ., 36%αρ.).