to top
  • βρείτε μας στο Twitter
  • βρείτε μας στο Facebook
  • βρείτε μας στο YouTube
  • στείλτε μας email
  • εγγραφείτε στο RSS feed
  • international version

16:47 | 29.10.2021

Αθλητισμός

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ταε Κβον Ντο: Δεύτερη η Ελλάδα στον πίνακα των μεταλλίων

Εκπληκτική είναι η παρουσία της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ταε Κβον Ντο όλων των κατηγοριών, που διεξάγεται στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ηρακλείου Κρήτης, ‘’Δύο Αοράκια’’ και ολοκληρώνεται το Σάββατο 30 Οκτωβρίου, με τη χώρα μας να κατέχει τη δεύτερη θέση στον πίνακα μεταλλίων


Η Ελλάδα έχει κατακτήσει 25 χρυσά μετάλλια, 25 ασημένια και 42 χάλκινα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ταε Κβον Ντο όλων των κατηγοριών, που ολοκληρώνεται το Σάββατο (30/10). Η χώρα μας μετά τις τρεις πρώτες μέρες των αγώνων βρίσκεται στη δεύτερη θέση των μεταλλίων πίσω από τη Ρωσία.

Αναλυτικά η ελληνική "λίστα" των μεταλλίων:

Χρυσά Μετάλλια (25)

Μαρίνα Θεργιάκη (2 χρυσά μετάλλια στην κατηγορία βετεράνων)
Δήμητρα Ανδριέλη (Κοριστα 2007-8 -35 κιλά)
Ελένη Τσαλταμπασίδου (IV Degree)
Πέτρος Φιλιππάκης (Junior αγόρια 16-17 III Degree)
Στεφανία Βέτσικα (Junior αγόρια 16-17 III Degree)
Παναγιώτης Δημητριάδης (κατηγορία βετεράνων)
Αμαλία Ζαργιανάκη (κατηγορία βετεράνων)
Ελένη Μαυρομάτη (κατηγορία βετεράνων)
Κυτιακή Χιονίδου (Κορίτσια 2007-2008 -5kg.)
Ευάγγελος Μπαϊράς (Αγόρια 2007-2008-45Kg.)
Χριστόφορος Μποζίνης (κατηγορία βετεράνων)
Εμμανουήλ Γαλάνης (Ανδρών-78Kg.)
Ευάγγελος Κελεσίδης(Junior αγόρια16-17 -63Kg.)
Καλλιόπη Στεφανουδάκη (Junior κορίτσια16-17 -52Kg.)
Κωνσταντίνος Αθάνατος ((Junior αγόρια14-15 -65Kg.)
Ελλάδα (Pattern Άνδρες)
Ελλάδα (Pattern Γυναίκες)
Ελλάδα(Junior Αγόρια 16-17)
Ελλάδα(Junior Κορίτσια 16-17)
Ελλάδα(Junior Αγόρια 14-15)
Ελλάδα (Sparring βετεράνων Άνδρες)
Ελλάδα (Sparring βετεράνων Γυναίκες)
Ελλάδα (Pattern βετεράνων Άνδρες)
Ελλάδα (Pattern βετεράνων Γυναίκες)

Ασημένια Μετάλλια (25)

Ιωάννα Κωστοπούλου (2 μετάλλια Κατηγορία βετεράνων)
Αλέξιος Καλογρής (Αγόρια 2007-2008 -60 Kg.)
Κωνσταντίνος Νετκίδης (Άνδρες II Degree)
Ελευθέριος Στρατηγάκης (Junior Αγόρια 16-17 III Degree)
Ασπασία Μήτσου (Junior Κορίτσια 16-17 III Degree)
Σταύρος Αγκριθαράκης (Κατηγορία βετεράνων)
Αλεξάνδρα Μυλωνά (Κατηγορία βετεράνων)
Ευστάθιος Γραφανάκης (Κατηγορία βετεράνων)
Γιώργος Λαζάρου(κατηγορία βετεράνων)
Αλέξανδρος Χουστουλάκης(κατηγορία βετεράνων)
Ειρήνη Χρυσοβαλάντη Μενενάκου (Κορίτσια 2007-2008 -55 Kg.)
Πέτρος Βασιλείου(Άνδρες -52 Kg.)
Αριστείδης Παυλίδης(κατηγορία βετεράνων)
Φώτης Κουτσουρίδης (Άνδρες-64 Kg.)
Ιωάννης Παπακωνσταντίνου (Άνδρες-78 Kg.)
Χριστίνα Ράμμου (Γυναίκες-47 Kg.)
Ασημίνα Μάρα Γυναίκες +77 Kg.)
Ελλάδα (Pattern Άνδρες)
Ελλάδα (Pattern Γυναίκες)
Ελλάδα(Junior αγόρια 16-17)
Ελλάδα(Junior κορίτσια 16-17)
Ελλάδα(Junior αγόρια 14-15)
Ελλάδα (Sparring βετεράνων άνδρες)
Ελλάδα (Pattern βετεράνων άνδρες)

Χάλκινα Μετάλλια (42)

Νεκταριος Βουρνάζος (2 μετάλλια Κατηγορία βετεράνων)
Σταύρος Τοκμακίδης (2 μετάλλια Κατηγορία βετεράνων)
Αχιλέας Γούρναρης (2 μετάλλια Κκατηγορία βετεράνων)
Ιωαννα Πινακά (Γυναίκες I Degree)
Στυλιανός Μαρίνης (Άνδρες I Degree)
Αχιλλέας Μπαντής (Άνδρες II Degree)
Τριαντάφυλλος Καρβούνης (Άνδρες III Degree)
Λίνα Χριστίνα Καρύδη (Γυναικών IV Degree)
Δημήτριος Σωτήριος Πιαστόπουλος (Junior Αγόρια16-17 iI Degree)
Ελευθερία Τακίδου (Junior κορίτσια 16-17 I Degree)
Χριστόφορος Μποζίνης (Κατηγορία βετεράνων)
Ευστάθιος Γραφανάκης (Κατηγορία βετεράνων)
Ιακωβος Ασβεστόπουλος (Αγόρια 2-1 Gup)
Θεοδώρα Νακούτη (Κορίτσια 2007-2008-35 Kg.)
Ηρακλής Καρασαββίδης (Αγόρια 2007 -2008 -60 Kg.)
Αντώνης Γραμματικάκης ( Άνδρες III Degree)
Ανδρέας Μαρκοκωνσταντίνος (Ανδρών IV Degree)
Ελένη Μαρούλη ( Γυναικών III Degree)
Μυρτώ Ανδρονίκη Ασπιώτη ( Junior Κορίτσια 14-15 II Degree)
Ευδοκία Φερενίκη Μάνθου (Junior Κορίτσια 16-17 III Degree)
Ζωή Βρακά (Junior Κορίτσια 16-17 I Degree)
Πέτρος Σιδηρόπουλος (Κατηγορία βετεράνων)
Κωνσταντίνος Βενέτης (Κατηγορία βετεράνων)
Δημήτρης Κουτάντος (Κατηγορία βετεράνων)
Ηλίας Παρωτίδης (Κατηγορία βετεράνων)
Ελένη Δερμάτη (Κορίτσια 2007-2008 -50 Kg.)
Γεώργιος Αχαμνός (Αγόρια 2007-2008 -50 Kg.)
Δημήτρης Καζαντζίδης(Άνδρες -85 Kg.)
Θεανώ Ξαγοραράκη (Γυναίκες -77 Kg.)
Παναγιώτα Τσαγκαρίδου (κορίτσια 2007-2008 -55 Kg.)
Νικόλαος Μουζακίτης (Αγόρια 2007-8 -45 Kg.)
Μάριος Πούφτης (Αγόρια 2007-8 -55 Kg.)
Γεωργιος Τζιμούλης (Αγόρια 2007-8 +60 Kg.)
Γεώργιος Βασίλειος Larry Πετρούσης (Κατηγορία βετεράνων)
Αχιλλέας Μπαντής (Άνδρες-64 Kg.)
Τριαντάφυλλος Καρβούνης9Ανδρες -71 Kg.)
Αναστάσιος Σαλαγκούδης (Άνδρες +92 Kg.)
Κωνσταντίνος Παμπορής (Άνδρες-58 Kg.)
Μαριάνθη Στεφανίδου (Γυναίκες-67 Kg.)

2022 © left.gr | στείλτε μας νεα, σχόλια ή παρατηρήσεις στο [email protected]
§ Όροι χρήσης για αναδημοσιεύσεις Αναφορά Δημιουργού-Μη Εμπορική Χρήση 3.0 Μη εισαγόμενο (CC BY-NC 3.0)