23:36 | 31.03.2023

Euroleague: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-73

Μετά από ένα μεγάλο «θρίλερ» στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός νίκησε στο τέλος τον Παναθηναϊκό με 81-73 χάρη στην τριάδα των Ουόκαπ, Μπλακ και Βεζένκοφ και παρέμεινε πρώτος στην Ευρωλίγκα

Ο Ολυμπιακός θριάμβευσε στο ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων» της 32ης αγωνιστικής στη Euroleague, διεύρυνε στο 13-0 το σερί του απέναντι στον Παναθηναϊκό σε Ελλάδα και Ευρώπη και με ρεκόρ 23-9 βρίσκεται μόνος στην κορυφή της κατάταξης (η Ρεάλ ηττήθηκε από την Παρτιζάν) και μία ανάσα από την εξασφάλιση της πρώτης θέσης. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 81-73 των «πράσινων» στο ΣΕΦ, με MVP της βραδιάς τον Τόμας Γουόκαπ (11π., 13ασ.-career high) και πρώτο σκόρερ τον Ταρίκ Μπλακ (21π.)

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 81-73 επί του Παναθηναϊκού, πανηγυρίζοντας την 13η συνεχόμενη νίκη του απέναντι στο «τριφύλλι».

Σε μια ημέρα που η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν ήταν τόσο εύστοχη, ξεχώρισαν οι Ταρίκ Μπλακ, Σάσα Βεζένκοφ, αλλά και Τόμας Γουόκαπ, με τον τελευταίο να σημειώνει double-double με 11 πόντους και 13 ασίστ, το οποίο αποτελεί και ρεκόρ καριέρας για τον ίδιο. Στον αντίποδα, διακρίθηκαν οι Ντουέιν Μπέικον, Πάρις Λι και Αρτούρας Γκουντάιτις, ενώ αξιοσημείωτη ήταν και η παρουσία του Λευτέρη Μαντζούκα.

Οι δυο ομάδες μπήκαν με καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 8-4 μετά από ενέργειες των Γουόκαπ, Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα με τρίποντο του Γουίλιαμς αρχικά και εν συνεχεία με μια προσπάθεια του Μπέικον, προηγήθηκε με 9-8 (6′). Οι δυο ομάδες πήγαιναν… χέρι-χέρι στην πρώτη περίοδο, με τους “ερυθρόλευκους” να είναι άστοχοι, αλλά και να… διαβάζουν καλύτερα το παιχνίδι με την παρουσία του Φαλ (14-13, 8′). Η έλευση του Γκουντάιτις στο παρκέ έδωσε λύσεις στους “πράσινους” και στις δυο μεριές του γηπέδου, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 16-17 υπέρ του “τριφυλλιού”.

Το σύνολο του Χρήστου Σερέλη μπήκε δυναμικά στη δεύτερη περίοδο, “τρέχοντας” ένα 5-0 σερί (16-22, 12′) με πρωταγωνιστές τους Γκριγκόνις και Γκουντάιτις, όμως οι Πειραιώτες έβγαλαν άμεση αντίδραση. Με τις εξαιρετικές άμυνες του Γουόκαπ και την κυριαρχία του Μπλακ στο “ζωγραφιστό”, οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” αντίστοιχο 7-0 σερί (23-22, 13′) προσπερνώντας στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να δίνουν έμφαση στην άμυνά τους, ανακτώντας το προβάδισμα μετά από ενέργεια του Γκουντάιτις (28-29, 16′). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε “κολλήσει” επιθετικά, με τους “πράσινους” να το εκμεταλλεύονται και να προηγούνται με 5 πόντους διαφορά (31-36, 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Καλαϊτζάκη να ευστοχεί σε τιπ και να δίνει προβάδισμα 5 πόντων (33-38) στον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε “ζεστός” την τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστή του τον Βεζένκοφ, κατάφερε να “τρέξει” σύντομα ένα 6-0 σερί (39-38, 22′) ανακτώντας τα ηνία στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση και ο ΜακΚίσικ με ατομική ενέργεια, έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (44-39, 23′) μετά από ώρα για τους “ερυθρόλευκους”. Η εξαιρετική άμυνα των Πειραιωτών, τους έδωσε ενέργεια και στην άλλη μεριά του γηπέδου, με τον Γουόκαπ να κάνει το +6 (50-44, 26′). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι σταδιακά ανέβαζαν την απόδοσή τους και με ένα τρίποντο του Παπανικολάου και μια ενέργεια του Βεζένκοφ, έφτασαν στο +9 (55-46, 29′). H αστοχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και έτσι οι “ερυθρόλευκοι” “έκλεισαν” στο +9 (57-48) το τρίτο δεκάλεπτο με δυο βολές του Γουόκαπ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, “τρέχοντας” ένα 8-0 σερί (57-56, 31′) με πρωτεργάτες του τον Λι, τον Γκριγκόνις, αλλά και τον Μαντζούκα, ο οποίος έδωσε… νέα ομορφιά στο ματς. Οι δυο ομάδες εκμεταλλεύτηκαν τους ψηλούς τους, με τον Μαντζούκα όμως να… χτυπάει ξανά έξω από τη γραμμή των 6,75, φέρνοντας τη διαφορά στο ελάχιστο (63-62, 35′). Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν πάλι λύσεις. Ένα καλάθι και φάουλ του Σλούκα, έφερε τη διαφορά στους 6 πόντους (68-62, 35′), όμως οι “πράσινοι” με ένα μικρό 5-0 σερί, μείωσαν στο ελάχιστο (68-67, 37′) χάρη σε βολές του Παπαγιάννη. Ο Ολυμπιακός είχε… έτοιμη απάντηση με ένα τρίποντο του Βεζένκοφ και ένα κάρφωμα του Μπλακ, ανεβάζοντας σε κομβικό σημείο τη διαφορά στο +6 (73-67, 38′). Το τρίποντο του Λι και οι βολές του Μαντζούκα κράτησαν το “τριφύλλι” ζωντανό, όμως ο Γουόκαπ με… κρύο αίμα έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στους γηπεδούχους (78-72, 39′).

Ο Μπλακ κυριάρχησε, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να επιστρέψει και έτσι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επιβλήθηκε με 81-73, πανηγυρίζοντας σημαντική νίκη, που τον κρατάει ουσιαστικά στην πρωτιά της κατάταξης στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73

tags: Euroleague