22:28 | 22.01.2016

Euroleague: Κακή βραδιά για τον Ολυμπιακό στο Κάουνας, 55-75 από τη Ζαλγκίρις

Τραγικός επιθετικά ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε, εκτός από ένα ξέσπασμα στις αρχές του β΄ 10λεπτου, να πάρει διαφορά στο ματς που θα του επέτρεπε να διεκδικήσει τη νίκη. Μακράν το χειρότερό του ματς τα τελευταία χρόνια έκανε ο Ολυμπιακός, τρία 24ωρα πριν το μεγάλο ντέρμπι της Α1 με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και ηττήθηκε δίκαια, για δεύτερη φορά στο Top 16 και, μάλιστα, διαδοχική.

Θρίαμβος για τη Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Top 16, με το εμφατικό 75-55 επί του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague.

Κορυφαίοι των νικητών οι Γιανκούνας με 18 πόντους και Βουγιούκας που σταμάτησε στους 13. Απίστευτη άμυνα από τους Λιθουανούς που υποχρέωσαν τον Ολυμπιακό να πετύχει μόλις 55 πόντους, σε μία από πιο εφιαλτικές του (ιδιαίτερα επιθετικά) βραδιές στη διοργάνωση. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες πέτυχαν 10 πόντους στα τελευταία 4.5 λεπτά, οι 8 εξ αυτών από τη γραμμή των βολών.

Για τον Ολυμπιακό, που πάει με κακή ψυχολογία στο ντέρμπι της Δευτέρας με τον Παναθηναϊκό, ήταν η 2η ήττα, διαδοχική, μάλιστα στην Euroleague σε 4 αγωνιστικές. Την επόμενη εβδομάδα η ελληνική ομάδα θα ταξιδέψει στη Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης. Πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Όντομ με 11 πόντους.

Στο πρώτο 10λεπτο υπήρξε απόλυτη ισορροπία, παρά το αρχικό προσπέρασμα των Λιθουανών με 8-3 και 10-5. Με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει 7 πόντους (1/1 τρ. και 2/2 διπ.) οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν γρήγορα το ματς στα ίσια και το τέλος της περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με βραχεία κεφαλή, 18-17.

Με τον Χάκετ να πετυχαίνει δύο μεγάλα καλάθια οι Πειραιώτες ξέφυγαν για πρώτη φορά στο σκορ με 24-19, αλλά από κει και πέρα... κατέρρευσαν. Με επιμέρους σκορ 14-3 οι Λιθουανοί ανέτρεψαν το εις βάρος τους 19-24 και το έκαναν 33-27.

Καμία ασίστ στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός, που είχε 5/10 βολές και είχε επίσης 2/13 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι είχαν 13/14 βολές και με... όπλο την πιεστική άμυνα σε όλο το 20λεπτο κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο 20λεπτο στο +6, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.

Η... ψαλίδα άνοιξε υπέρ των Λιθουανών στην 3η περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι με επί μέρους σκορ 7-2 ξέφυγαν με 40-29 και κάπου εκεί φαινόταν ότι το ματς θα... ξέφευγε για τον Ολυμπιακό. Η είσοδος του Τζόνσον-Όντομ έκανε καλό στον Ολυμπιακό, καθώς ο Αμερικανός με 7 πόντους που πέτυχε, μείωσε σε 45-51, ωστόσο, έκανε ένα αχρείαστο φάουλ στην εκπνοή του 10λεπτου κι έδωσε την ευκαιρία στον Χάνλαν να κάνει το 53-45.

Εφιαλτικό ήταν το τελευταίο 10λεπτο για τον Ολυμπιακό που έμεινε για 5:22΄΄ χωρίς καλάθι, τη στιγμή που η Ζαλγκίρις είχε «εκτοξεύσει» τη διαφορά στο +15.