17:26 | 07.09.2019

Εθνική Ελλάδος: Ήττα με κάτω τα χέρια από τις ΗΠΑ, τελευταία ευκαιρία απέναντι στην Τσεχία (βίντεο)

Η Ελλάδα ηττήθηκε από τις ΗΠΑ και πλέον θέλει νίκη με διαφορά τουλάχιστον 12 πόντων απέναντι στους Τσέχους (9/9, 11:30 ώρα Ελλάδας) για να προκριθεί στα προημιτελικά, σε συνδυασμό φυσικά με νίκη των Αμερικανών επί της Βραζιλίας

Με εμφανώς βελτιωμένη την άμυνα, αλλά απογοητεύοντας στην επίθεση, η Εθνική Ανδρών έχασε την επαφή με τις ΗΠΑ στο δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς να μπορέσει να επιστρέψει στη διεκδίκηση ενός θριάμβου, ανάλογου του 2006...

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έπεσε» με το τελικό 69-53 , απέναντι στην Team USA, στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων των δύο ομάδων στη Β' φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η «γαλανόλευκη», η οποία θα έχει δεύτερη ευκαιρία για πρόκριση στην οκτάδα την προσεχή Δευτέρα (9/9, 11:30) με αντίπαλο την Τσεχία (σ.σ. θέλει νίκη με +12 και νίκη των ΗΠΑ επί της Βραζιλίας, 9/9, 15:30), υπέστη τη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση, με τις ΗΠΑ να διευρύνουν το αήττητο τους σε 4-0 και να βρίσκονται με το... ενάμισι πόδι στα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-25, 54-37, 69-53

*ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Κατέβασαν το κεφάλι οι Αφροαμερικάνοι παίκτες των ΗΠΑ στην ανάκρουση του ύμνου

Πώς διαμορφώθηκε η βαθμολογία στον όμιλο της Εθνικής, τον μοναδικό από τους τέσσερις που μένει "ανοιχτός":

-. ΒΡΑΖΙΛΙΑ 3-2

*Η Ελλάδα για να προκριθεί θα πρέπει να κερδίσει με 12+ πόντους την Τσεχία.

Σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας ισχύουν τα εξής κριτήρια:

Πρώτο κριτήριο: Οι νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια

Δεύτερο κριτήριο: Οι διαφορές στα μεταξύ τους παιχνίδια

Τρίτο κριτήριο: Η καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια

Τέταρτο κριτήριο: Η καλύτερη επίθεση γενικά στον όμιλο.

Η Τσεχία συνεχίζει ακάθεκτη

Η Τσεχία συνεχίζει τις... αναταράξεις στην παρθενική συμμετοχή της σε Παγκόσμιο Κύπελλο, υποχρεώνοντας σε... υπόκλιση και τη Βραζιλία και βάζοντας βάσεις πρόκρισης στην οκτάδα της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ρόνεν Γκίνσμπουργκ επικράτησε άνετα με 93-71, στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων της στη Β' φάση, βελτιώνοντας σε 3-1 το ρεκόρ της και βάζοντας σε... μπελάδες τους Βραζιλιάνους, οι οποίοι με το ίδιο ρεκόρ πλέον, θέλουν μόνο νίκη επί των ΗΠΑ την Δευτέρα (9/9, 15:30) για να προκριθούν στην προημιτελική φάση. Στον αντίποδα, η Τσεχία θα αντιμετωπίσει την ίδια ημέρα την Εθνική Ελλάδος (9/9, 11:30), με στόχο το «2 στα 2» που θα τη στείλει στα... ουράνια.

Με σταθερά υψηλή παραγωγικότητα από το πρώτο τζάμπολ και ενεργοποιώντας τα αμυντικά αντανακλαστικά της στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Τσεχία ισοπέδωσε τη Βραζιλία δίνοντας συνέχεια στο όνειρο. Πρωταγωνιστής της επίθεση των θριαμβευτών ο Τόμας Σατοράνσκι με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ νταμπλ νταμπλ σημείωσε για ακόμη μία φορά ο Οντρέι Μπάλβιν (15π., 11ρ.), κερδίζοντας τις «μάχες» της ρακέτας, απέναντι στον Άντερσον Βαρεχάο (2π., 5ρ.). Βίκτρο Μπενίτε (12π.), Λεάντρο Μπαρμπόσα (11π.) και Μαρσελίνιο Ουέρτας (11π.) οι... δηψήφιοι της Βραζιλίας, που πλήρωσε σήμερα την αδυναμία της στα ριμπάουντ (28 έναντι 39) και τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (27-67 στα σουτ εντός πεδιάς).

Η Τσεχία χρειάστηκε ένα εξάλεπτο, το τελευταίο της δεύτερης περιόδου, προκειμένου να βάλει τις βάσεις της επιτυχίας, να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτηρία με διαφορά ασφαλείας και να μην... ιδρώσει μέχρι το τελικό 93-71. Από το 26-28 στο 14΄, η ομάδα του Γκίνσμπουργκ «έπνιξε» κυριολεκτικά με την άμυνα της τους Βραζιλιάνους και με την περιφέρεια και τη γραμμή ψηλών να αποδίδει τα μέγιστα έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 6-17 για το +13 του ημιχρόνου (32-45). Χωρίς να χάσει τη διάρκεια της σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, η Τσεχία εκτόξευσε τη διαφορά ακόμη και στο +20, απλουστεύοντας τη ζωή της μέχρι το τελικό 71-93.

To πρόγραμμα στο κλείσιμο της αυλαίας της 1ης αγωνιστικής στη Β' φάση (7/9) και στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-32 (7/9) του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας: