• εγγραφείτε στο RSS feed
  • international version

9:14 | 22.04.2022

Αθλητισμός

Bόλεϊ: Ο Παναθηναϊκός πρωταθλητής, επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού στον Πειραιά

Το 20ό πρωτάθλημα στην ιστορία του κατέκτησε ο Παναθηναϊκός μέσα στον Πειραιά, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» και εξασφάλισε το πρωτάθλημα.

Μία αγωνιστική πριν το φινάλε της Β' φάσης της Volley League, οι πράσινοι κατέκτησαν τον τίτλο και στην αναμέτρηση με τον Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ την επόμενη εβδομάδα στο Μαρούσι θα γίνει η απονομή του τροπαίου.

O Παναθηναϊκός κατέκτησε το δεύτερο πρωτάθλημα μέσα σε τρία χρόνια και παράλληλα πήρε το θρόνο και τα σκήπτρα από τον Ολυμπιακό.

Αγωνιστικά ο Παναθηναϊκός έδειξε αποφασισμένος να τελειώσει σήμερα την υπόθεση του τίτλου και αυτό φάνηκε στο φινάλε των δύο πρώτων σετ όπου ο Ολυμπιακός πάλεψε για να κατακτήσει και τελικά κρίθηκαν στον πόντο. Καλύτερη κόντρα επίθεση, πιο πιεστικό σερβίς και ανωτερότητα στο μπλοκ - άμυνα ήταν τα συστατικά της επιτυχίας για τους πρωταθλητές που επέστρεψαν στην κορυφή μετά το 2020.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι πιο δραστήριος και πιο αποτελεσματικός δημιουργώντας προβάδισμα 10-7 μετά από μίνι σερί 3-0 και αργότερα 19-14 που προήλθε από το σερβίς του Μιχαήλοβιτς και διαδοχικά λάθη των πρασίνων. Ο Ανδρεόπουλος μείωσε σε 19-15 και με το μπλοκ του Πέριτς ο Ολυμπιακός άνοιξε τη διαφορά στο 22-17.

Από εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού με το σερβίς του Πρωτοψάλτη, το μπλοκ του Ανδρεόπουλου στον Τέπαν και συνολικό σερί 4-0 μείωσε σε 22-21. Ο Πρωτοψάλτης έχασε το σερβίς (23-21) και ο Παναθηναϊκός με νέο σερί 3-0 από Ανδρεόπουλο, Βαν ντε Ντρις και Ρανγκέλ πέρασε μπροστά 24-23, 25-24, 26-25 και 27-26. Ο Τέπαν ισοφάρισε 27-27, αλλά στη συνέχεια έχασε το σερβίς (27-28) και ο Πρωτοψάλτης έκλεισε το σετ 27-29.

Μεγάλες μάχες έγιναν και στο 2ο σετ με τον Παναθηναϊκός όμως να είναι πιο αποφασιστικός για το 7-4. Ο Ολυμπιακός επανήλθε με τον Τέπαν για το 7-7. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο με τους πράσινους να είναι πάντα μπροστά με το +1 μέχρι το 23-22. Ο Μιχαήλοβιτς έκανε λάθος στην επίθεση (22-24), αλλά στην επόμενη φάση μείωσε 23-24 και ο Πρωτοψάλτης μπροστά από τον Ζουπάνη τελείωσε το σετ με 23-25 για το 2-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα και τα κατάφερε στο 3ο σετ. Προηγήθηκε 9-7 με τον Τέπαν και το λάθος του Πρωτοψάλτη. Με το σερβίς του Μιχαήλοβιτς ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα του +2 σχεδόν σε όλο το σετ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 19-19 με τον Στάλεκαρ και το λάθος του Τέπαν αλλά ο Ράπτης έκανε λάθος (20-19) και ο Τέπαν με άσσο άνοιξε το σκορ με 21-19. Ο Παναθηναϊκός ακολούθησε στο σκορ (μείωσε με Ανδρεόπουλο 24-23) αλλά με τον Μιχαήλοβιτς τελείωσε το σετ 25-23 για το 1-2.

Το πιο καθοριστικό σετ του πρωταθλήματος αποδείχτηκε το 4ο σετ. Μέχρι το 13-13 οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλες μάχες πόντο πόντο. Ο Ανδρεόπουλος με επίθεση και ο Πρωτοψάλτης με άσσο έκαναν το 15-13 για τον Παναθηναϊκό και το σετ κρίθηκε με την κόντρα επίθεση του Ανδρεόπουλου για το 17-14. Ο άσσος του Βαν ντε Ντρις και η κόντρα επίθεση του Βέλγου έφερε σερί 4-0 και εκτόξευσε το σκορ στο 21-15. Ο Ολυμπιακός μείωσε 20-22 αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Ρανγκέλ και το λάθος του Τέπαν έκλεισε το σετ 25-21 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του τίτλου.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπαδογούλας. Κομισάριος: Πέρρος. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Τόλιος, Κατερλή. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-16, 27-29
2ο σετ: 7-8, 16-14, 20-21, 23-25
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-23
4ο σετ: 8-5, 14-16, 15-21, 21-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 52 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-29, 23-25, 25-23, 21-25) σε 122'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (5/13 επ., 2 άσσοι), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 15 (13/33 επ., 2 άσσοι, 77% υπ. - 46% άριστες), Τέπαν 24 (21/47 επ., 3 άσσοι), Ζουπάνι 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Πέριτς 11 (9/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 43% άριστες) / Ζήσης (λ, 62% υπ. - 33% άριστες), Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος, Δαλακούρας (67% υπ. - 33% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 16 (13/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 50% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 14 (12/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (15/30 επ., 3 άσσοι), Στάλεκαρ 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 58% υπ. - 25% άριστες), Μπάσης, Ράπτης.

O προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Αν είχαμε κερδίσει το πρώτο σετ, στο οποίο ήμασταν μπροστά με 22-17, η ιστορία θα είχε αλλάξει… Πρέπει να αποδεχτούμε το αποτέλεσμα, σε κάποια καθοριστικά σημεία δεν ήμασταν καλοί. Τώρα, μένει ένα ματς ακόμα, στο οποίο πρέπει να βγάλουμε ενέργεια και αντίδραση και να κερδίσουμε».

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Κώστας Στιβαχτής δήλωσε: «Είμαστε στεναχωρημένοι και απογοητευμένοι, γιατί χάσαμε τη νίκη και το πρωτάθλημα. Χάσαμε τη συγκέντρωση μας σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και δεν είχαμε την απαιτούμενη υπομονή που χρειάζονται τέτοιοι είδους παιχνίδια. Μπροστά μας υπάρχει ένα ακόμα παιχνίδι και όσο δύσκολο κι αν είναι μετά την απώλεια του στόχου μας, πρέπει να είμαστε σοβαροί και να κερδίσουμε».

Πηγή: volleynews.gr

tags: Βόλεϊ