to top
  • βρείτε μας στο Twitter
  • βρείτε μας στο Facebook
  • βρείτε μας στο YouTube
  • στείλτε μας email
  • εγγραφείτε στο RSS feed
  • international version

20:02 | 25.09.2022

Αθλητισμός

BCL: Η Ουνικάχα Μάλαγα προκρίθηκε στον όμιλο του ΠΑΟΚ

Συμπληρώθηκε το παζλ του 7ου ομίλου της κανονικής περιόδου του Basketball Champions League 2022-23, με την ολοκλήρωση του 2ου προκριματικού τουρνουά της διοργάνωσης.


Η Ουνικάχα Μάλαγα αναδείχθηκε νικήτρια του τελικού, αρπάζοντας με το τελικό 91-73 από την Πατριότι Λέβιτσε (Σλοβακία) το «εισιτήριο» για τον 7ο όμιλο, στον οποίο μετέχει και ο ΠΑΟΚ, μαζί με τις Ντιζόν (Γαλλία) και Ντιναμό Σάσαρι (Ιταλία).

Υπενθυμίζεται ότι η AEK είχε κληρωθεί στον 2ο όμιλο, στο πλαίσιο του οποίου θα αναμετρηθεί με την τουρκική Πίναρ Καρσίγιακα, τη γερμανική Τέλεκομ Βόννης και την ιταλική Ρέτζιο Εμίλια.

Το Περιστέρι είχε «πέσει» στον 8ο όμιλο, στο πλαίσιο του οποίου θα αναμετρηθεί με την -κάτοχο του τροπαίου- ισπανική Τενερίφη, τη Ρίτας Βίλνιους από τη Λιθουανία και την Μπνέι Χέρζλιγια από το Ισραήλ.

Η «αυλαία» της κανονικής περιόδου ανοίγει στις 4 Οκτωβρίου. Οι νικητές της φάσης των ομίλων προκρίνονται απευθείας στους «16», ενώ οι δεύτεροι και οι τρίτοι από κάθε γκρουπ προχωρούν στις σειρές Play-In που θα διεξαχθούν τον Ιανουάριο του 2023.

Η φάση των «16» θα διεξαχθεί με τέσσερις ομίλους των τεσσάρων ομάδων, ενώ οι πρώτοι δύο από κάθε γκρουπ προκρίνονται στους προημιτελικούς που θα διεξαχθούν σε σειρές "best-of-three" (σ.σ. η ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες περνάει στην επόμενη φάση).

Η σεζόν του Basketball Champions League θα ολοκληρωθεί με το φάιναλ φορ που είναι προγραμματισμένο για το διάστημα 12-14 Μαΐου.

Οι όμιλοι της κανονικής περιόδου και τα αποτελέσματα των προκριματικών γύρων:

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

1ος όμιλος
Στρασμπούρ (Γαλλία)
Σομπατέλι (Ουγγαρία)
Μούρθια (Ισπανία)
Νικητής 1ου τουρνουά προκριματικού γύρου

2ος όμιλος
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Πίναρ Καρσίγιακα (Τουρκία)
Τέλεκομ Βόννης (Γέρμανία)
Ρέτζιο Εμίλια (Ιταλία)

3ος όμιλος
Χαποέλ Χολόν (Ισραήλ)
Οστάνδη (Βέλγιο)
Γαλατασαράι (Τουρκία)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)

4ος όμιλος
Νίμπουρκ (Τσεχία)
Ιγκοκέα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)
Μπιλμπάο (Ισπανία)
Μπαχτσεσεχίρ (Τουρκία)

5ος όμιλος
Χαποέλ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)
Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)
Νταρουσάφακα (Τουρκία)
Νικητής 4ου τουρνουά προκριματικού γύρου

6ος όμιλος
Μανρέσα (Ισπανία)
VEF Ρίγα (Λετονία)
Λιμόζ (Γαλλία)
Νικητής 3ου τουρνουά προκριματικού γύρου

7ος όμιλος
Ντιζόν (Γαλλία)
Ντιναμό Σάσαρι (Ιταλία)
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Μάλαγα (Ισπανία)

8ος όμιλος
Τενερίφη (Ισπανία)
Ρίτας Βίλνιους (Λιθουανία)
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΕΛΛΑΔΑ)
Μπνέι Χέρζλιγια (Ισραήλ)


ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Τουρνουά 1
Προημιτελικοί

Λέστερ Ράιντερς (Μ. Βρετανία) - Βολουντάρι (Ρουμανία)            61-70        
TFT Σκοπίων (Βόρεια Μακεδονία) - Νάινερς Τσέμνιτς (Γερμανία)     77-96

Ημιτελικοί
Τόφας Μπούρσα (Τουρκία) - Βολουντάρι (Ρουμανία)                  68-57
Φριμπούργκ Ολιμπίκ (Ελβετία) - Νάινερς Τσέμνιτς (Γερμανία)       70-93

ΤΕΛΙΚΟΣ
Τόφας Μπούρσα (Τουρκία) - Νάινερς Τσέμνιτς (Γερμανία)            25/9, 21:00

Τουρνουά 2
Προημιτελικοί

Ντεν Μπος (Ολλανδία) - Σιαουλιάι (Λιθουανία)                     85-73
Πατριότι Λέβιτσε (Σλοβακία) - Έγκις Κόρμεντ (Ουγγαρία)           79-70

Ημιτελικοί
Μάλαγα (Ισπανία) - Ντεν Μπος (Ολλανδία)                         114-58
Κάρχου Καουχαγιόκι (Φινλανδία) - Πατριότι Λέβιτσε (Σλοβακία)     57-81

ΤΕΛΙΚΟΣ
Μάλαγα (Ισπανία) - Πατριότι Λέβιτσε (Σλοβακία)                   91-73

Τουρνουά 3
Προημιτελικοί

Νόρκεπινγκ (Σουηδία) - Μπουντιβέλνικ (Ουκρανία)                  51-87
Γκόλντεν Ιγκλ Ίλι (Κόσοβο) - Μπενφίκα (Πορτογαλία)               67-92

Ημιτελικοί
Μπάμπεργκ (Γερμανία) - Μπουντιβέλνικ (Ουκρανία)                  97-94
Κεραυνός (Κύπρος) - Μπενφίκα (Πορτογαλία)                        65-73

ΤΕΛΙΚΟΣ
Μπάμπεργκ (Γερμανία) - Μπενφίκα (Πορτογαλία)                     25/9, 19:00

Τουρνουά 4
Προημιτελικοί

Σβανς Γκμούντεν (Αυστρία) - Πάρνου Σάνταμ (Εσθονία)              82-80
FMP Μερίντιαν (Σερβία) - Μπρεογκάν (Ισπανία)                     76-64

Ημιτελικοί
Μπάκεν Μπέαρς (Ολλανδία) - Σβανς Γκμούντεν (Αυστρία)             83-65
Όπαβα (Τσεχία) - FMP Μερίντιαν (Σερβία)                          76-92

ΤΕΛΙΚΟΣ
Μπάκεν Μπέαρς (Ολλανδία) - FMP Μερίντιαν (Σερβία)                25/9,  20:00

 

2022 © left.gr | στείλτε μας νεα, σχόλια ή παρατηρήσεις στο [email protected]
§ Όροι χρήσης για αναδημοσιεύσεις Αναφορά Δημιουργού-Μη Εμπορική Χρήση 3.0 Μη εισαγόμενο (CC BY-NC 3.0)