22:14 | 26.04.2014

4-1 θρίαμβος του ΠΑΟ με ήρωα τον Μάρκους Μπεργκ

Με ήρωα τον Μάρκους Μπεργκ που πέτυχε χατ τρικ, ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε θριαμβευτής του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με ήρωα τον Μάρκους Μπεργκ που πέτυχε χατ τρικ, ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε θριαμβευτής του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας. Σε ένα ματς που παίχτηκε ωραίο ανοιχτό ποδόσφαιρο χωρίς πολλά παρατράγουδα, η ομάδα της Αθήνας επικράτησε με 4-1 του ΠΑΟΚ, κατακτώντας το δέκατο όγδοο Κύπελλο στην ιστορία της . Όπως φαίνεται και από το τελικό σκορ, η επικράτηση του ΠΑΟ ήταν απολύτως δίκαιη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο ΠΑΟΚ δεν στάθηκε άξιος φιναλίστ. Αξίζει να επισημανθούν η εξαιρετική φυσική κατάσταση του Τριφυλλιού και το μεγάλο πάθος των νεαρών παιχτών του για τη νίκη.

Το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟ. Το σκορ άνοιξε στο 15 ο Μάρκους Μπεργκ. Από τα μισά του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ανέβηκε κι είχε δοκάρι με τον Σαλπιγγίδη στο 35. Στο 44 ο Σαλπιγγίδης έχασε δεύτερη μεγάλη ευκαιρία.

Οι ελπίδες του ΠΑΟΚ ψαλιδίστηκαν με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όταν και πάλι ο Μπέργκ έκανε το 2-0 με εκπληκτικό γκολ στην κλειστή γωνία. Το 3-0 το έγραψε στο 54 ο Νίκος Καρέλης ύστερα από κόρνερ του σπουδαίου απόψε Νάνο. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 69 με τον Βούκιτς, αλλά ο Μπεργκ έδωσε τη χαριστική βολή στο 87 με ένα τέταρτο καταπληκτικό γκολ.

Πολύ όμορφες στιγμές στην εξέδρα της απονομής του κυπέλλου όπου οι παίχτες των δύο ομάδων αγκαλιάστηκαν και αντάλλαξα συγχαρητήρια.

Το ματς δεν παρουσίασε δυσκολίες για τον Κάκο και το διαιτητικό τιμ.