19:19 | 24.09.2020

1ο Super Cup: 3oς ο Παναθηναϊκός μετά από νίκη επί της ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός... σοβαρεύτηκε στις αρχές της 4ης περίοδου του άχαρου «μικρού» τελικού του 1ου Super Cup, με αντίπαλο την ΑΕΚ, πήρε τη νίκη με 79-73 και τερμάτισε στην 3η θέση.

Το δίδυμο Νεμάνια Νέντοβιτς και Μάρκους Φόστερ αποδείχτηκε καταλυτικό στο παρκέ ως προς το επιμέρους σκορ 2-12 των «πρασίνων μέσα σε 3 λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η Ένωση δεν τα παράτησε μειώνοντας στους 3 πόντους λίγο πριν τη λήξη. Το επιθετικό φάουλ του Ζήση πάνω στο σκριν στον Σαντ Ροος στα 35΄΄ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του «τριφυλλιού», ειδικά όταν σε τρίποντο ευστόχησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου στα 16 δεύτερα.

Ο Νέντοβιτς τέλειωσε τον αγώνα με 21 πόντους (3/5 τρίποντα), 15 πρόσθεσε ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Ιωάννης Παπαπέτρου (1/4 τρίποντα), ενώ 10 πόντους πρόσθσεσε ο Φόστερ.

Στον αντίποδα, η ΑΕΚ, στην «πρόβα τζενεράλε» πριν τον πρώτο αγώνα της κόντρα στη Νίμπουρκ (1/10) στο final-8 του ΒCL, είχε ηγέτη τον Κιθ Λάνγκφορντ (20π.), ο Ματσιουλις με 4/5 τρίποντα σημείωσε 12 πόντους, όσους είχε και ο Γιανίκ Μορέιρα που μάζεψε και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι είχε συγκομιδή 11 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς συμπεριέλαβε στη δωδεκάδα ο Ηλίας Παπαθεοδώρου. Ενοχλήσεις στον Αχίλλειο τένοντα αισθάνθηκε ο Πιερ Τζάκσον και ο Γιώργος Βόβορας έβαλε στη θέση του στη δωδεκάδα τον Γιώργο Καλαϊτζάκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 7-4 και 9-7 με διαδοχικούς πόντους του Κιθ Λάνγκφορντ και τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου, αλλά η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Νέντοβιτς, Μπέντιλ και Παπαπέτρου ροκάνισαν τη διαφορά και οι «πράσινοι» προσπέρασαν με +5, 15-20, από τρίποντο του Φόστερ. Με το δεύτερο εύστοχο τρίποντό του ο Γιόνας Ματσιούλις μείωσε σε 18-20. το τέλος, ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλή άμυνα στο ένας εναντίον ενός, έχασε δύο τρίποντα, για να δεχτεί ένα ακόμη από τον Ματ Λοτζέσκι (21-20 υπέρ της ΑΕΚ το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Σε μακρινά σουτ επιδόθηκαν οι δύο αντίπαλοι στις αρχές της 2ης περιόδου, με την ΑΕΚ να μετρά τρία εύστοχα τρίποντα μέχρι το 30-27 (ένα ακόμη από τον Ματσιούλης και δύο από τον Λοτζέσκι). Θα ακολουθούσε, όμως επιμέρους σκορ 5-16 του Παναθηναϊκού που ξέφυγε και με +8, 35-43. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έβαλε την... υπογραφή του αυτό το διάστημα φτάνοντας τους 14 προσωπικούς πόντους, την ώρα που ο Λεωνίδας Κασελάκης ήταν καταλυτικός σε άμυνα και επίθεση. Η ΑΕΚ κυκλοφόρησε την μπάλα καλύτερα μέχρι το ημίχρονο, είχε πολλά ελεύθερα σουτ και ήταν κυρίως τα δύο τρίποντα του Κιθ Λάνγκφορντ που την έστειλαν στο +1 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, 44-43. Η Ένωσε είχε 9/18 τρίποντα έναντι 4/12 του Παναθηναϊκού, ενώ στις βολές οι «κιτρινόμαυροι» ευστόχησαν σε 7/10 και οι «πράσινοι» σε 15/21 στο α΄ μέρος.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξέφυγε με +5, 48-43, με 4 διαδοχικούς πόντους του Γιανίκ Μορέιρα. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Βόβορα, ο Παναθηναϊκός δεν προσπέρασε, αντίθετα είδε τον Λιθουανό Γιόνας Ματσιούλις να ευστοχεί και πάλι σε τρίποντο για το 54-47. Η άμυνα του Παναθηναϊκού βελτιώθηκε εν συνεχεία και οι Μποχωρίδης, Παπαπέτρου και Παπαγιάννης ισοφάρισαν σε 54-54. Ο Παπαπέτρου που ήταν άστοχος σήμερα, έβγαλε ασίστ στον Παπαγιάννη, κέρδισε και φάουλ και πήγε στη γραμμή των βολών και η ομάδα του Βόβορα πήρε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή, 56-59. Δύο βολές του Λίνου Χρυσικόπουλου και μία του Ταϊρίς Ράις είχαν ως συνέπεια να βρει ισόπαλες 59-59 τις δύο ομάδες η τρίτη περίοδος.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με ενέργεια στην 4η περίοδο και ξέφυγε με 61-67 με τρίποντο του Νέντοβιτς και 5 διαδοχικούς πόντους του Φόστερ, ενώ το +8, 61-69 από τον Όγκαστ ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ των «πρασίνων» έως τότε. Ο Μορέιρα έστειλε στη γραμμή των βολών τον Μπέντιλ, για το 61-71 και το επιμέρους σκορ ήταν 2-12 στα πρώτα τρία λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου. Ο Νέντοβιτς με το τρίτο τρίποντό του έκανε το 64-74. στα περίπου τέσσερα λεπτά που απέμεναν η ΑΕΚ μείωσε στους τρεις πόντους, αλλά το αχρείαστο επιθετικό φάουλ του Ζήση στον Σαντ Ροος στα 35΄΄ στέρησε μία σημαντική επίθεση στους «κιτρινόμαυρους».

Διαιτητές: Σχινάς, Μάνος, Θεονάς

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 12, Λάνγκφορντ 20 (2), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος, Λοτζέσκι 11 (3), Ράις 9, Ματσιούλις 12 (4), Γιάνκοβιτς 3, Ζήσης 1, Άτκινς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 15 (1), Φόστερ 10 (2), Γουάιτ, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 4, Κασελάκης 6, Νέντοβιτς 21 (3), Μήτογλου 3, Μπέντιλ 5, Σαντ-Ρος 2