23:22 | 08.06.2023

Basket League: Ο Παναθηναϊκός έσπασε το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού με 67-65

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας εξαιρετική άμυνα επικράτησε με 67-65, κάνοντας το 1-1 στη σειρά των τελικών του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός έσπασε στο ΟΑΚΑ το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού σε όλες τις διοργανώσεις (σταμάτησε στο 14-0), ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών της Α1 Ανδρών/Basket League σε 1-1. Οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη στο... νήμα με 67-65 στο Game 2, απέναντι στους «ερυθρόλευκους» που παρατάχθηκαν δίχως τον Κώστα Σλούκα και έχασαν κατά τη διάρκεια του αγώνα τους Τόμα Γουόκαπ και Σάσα Βεζένκοβ.

Πλέον η σειρά επιστρέφει στο ΣΕΦ (Κυριακή, 11/6, 21:15).

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 5-4, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες. Ένα τρίποντο του Πονίτκα και ένα θεαματικό κάρφωμα του Μαντζούκα έδωσα προβάδισμα 6 πόντων στους γηπεδούχους, 10-4. Ο Παναθηναϊκός ήταν ασταμάτητος. Οι “πράσινοι με ένα νέο 5-0 σερί πήραν διψήφια διαφορά, 15-4 στο 4′, με τον Πάρις Λι να φτάνει τους 6. Οι Πειραιώτες με ένα γρήγορο 4-0 μείωσαν στους 7, 15-8. Oι γηπεδούχοι έδιναν επιδεικτικά το τρίποντο στο Γουόκαπ, ο οποίος ευστόχησε για το 17-13. Η ομάδα του Σερέλη έκλεισε την περίοδο με ένα επιμέρους 8-0 για το 25-13.

Με τρίποντα των Γουόκαπ και Παπανικολάου και ένα καλάθι του Σάσα Βεζένκοφ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας στους 4, 25-21. Οι φιλοξενούμενοι είχαν επιβάλει πλήρως τον ρυθμό τους και με βολές του Μπολομπόι, αλλά και καλάθι του Γουόκαπ, ισοφάρισαν σε 25-25. Η κυριαρχία των “ερυθρόλευκων” μετουσιώθηκε σε προσπέρασμα, 29-27, με πόντους του Μπολομπόι. Το “τριφύλλι” απάντησε με ένα δικό του 4-0 ανακτώντας το προβάδισμα, 31-29 στο 16′. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ, 33-33, 1,37′ για το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 35-33.

Οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν με το… καλημέρα στο β’ μέρος, αφού ο Τόμας Γουόκαπ αποβλήθηκε από το παιχνίδι (με ένα αντιαθλητικό και μία τεχνική ποινή). Ο Ολυμπιακός έδειξε να μην πτοείται και με ένα 5-0 σερί πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα, 40-33. To “τριφύλλι” απάντησε με ένα 4-0, 40-37. 2,39′ για το τέλος της περιόδου και με το σκορ στο 46-44, ο Σάσα Βεζένκοφ πήγε στα αποδυτήρια, μετά από τραυματισμό στο πόδι. Στην εξίσωση για τους Πειραιώτες μπήκε ο Μουστάφα Φαλ, ο οποίος με προσωπικά καλάθια έστειλε την διαφορά στους 4, 50-46. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλύτερα την περίοδο και προηγήθηκαν με 51-50 στο 30′.

Με ένα άμεσο και ένα έμμεσο τρίποντο μπήκε στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Ολυμπιακός, ο οποίος προηγήθηκε με 56-54 στο 32′. To παιχνίδι είχε αποκτήσει φρενήρη ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να μένει κοντά στο σκορ με τρίποντο του Μαντζούκα (59-57). Δύο βολές του Πονίτκα, έφεραν στα ίσα το ματς, 60-60 στο 36′. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να προηγηθούν με 4, 64-60 με φόλοου του Μαντζούκα. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού δήλωσε παρών και με 5 πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 65-64. Ο Ματέους Πονίτκα με τεράστιο τρίποντο, διαμόρφωσε το 67-65, 17,4” για το τέλος. Ο Ολυμπιακός αστόχησε με τον ΜακΚίσικ και οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μία σημαντική νίκη με 67-65.