21:59 | 24.01.2023

Τσιτσιπάς - Λεχέτσκα 3-0: O Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπαιξε τόσο όσο χρειαζόταν, επικράτησε 3-0 σετ του Γίρι Λεχέτσκα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open όπου θα αντιμετωπίσει τον Κάρεν Χατσάνοφ.

Η εξαιρετική πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Australian Open συνεχίζεται. Ο 24χρονος Έλληνας τενίστας (Νο 4 στην Παγκόσμια κατάταξη) επικράτησε 3-0 σετ του Γίρι Λεχέτσκα και για τέταρτη φορά προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Κάρεν Χατσάνοφ την ερχόμενη Παρασκευή (27/01). Το Νο20 της Παγκόσμιας κατάταξης ξεπέρασε το εμπόδιο του Κόρντα ο οποίος αποσύρθηκε όντας πίσω στο σκορ με 2-0.

Το ματς: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε δυνατά στον αγώνα και από την αρχή θέλησε να κυριαρχήσει στο κορτ. Ο 24χρονος Έλληνας κράτησε το σερβίς του και στη συνέχεια δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο break.

Τελικά στο πέμπτο break point που είχε το κατάφερε και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το πρώτο σετ. Ο Τσιτσιπάς δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα στη συνέχεια να κρατήσει το σερβίς του και να φτάσει απόλυτα ελεγχόμενα στο 1-0 με 6-4.

Στο δεύτερο σετ παραλίγο να έχουμε σχεδόν ίδια εκκίνηση αλλά με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Ο Λεχέτσκα δημιούργησε πέντε break points στο τέταρτο game, όμως ο Τσιτσιπάς κατάφερε να βγει από τη δύσκολη θέση.

Στα επόμενα games οι δύο αθλητές κράτησαν το σερβίς τους και έτσι οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Τσιτσιπάς ήταν κυριαρχικός, έχασε μόλις δύο πόντους και έκλεισε το σετ με 7-6 (2).

Η μάχη ανάμεσα στους δύο τενίστες συνεχίστε και στο τρίτο σετ με τον Λεχέτσκα να προσπαθεί να πιέσει όσο περισσότερο γινόταν αφού δεν είχε απολύτως τίποτα να χάσει.

Έτσι, ο Τσέχος έφτασε σε τριπλό break point στο έβδομο game αλλά ο Τσιτσιπάς κατάφερε ξανά να ξεφύγει από τη δύσκολη κατάσταση. Ο Στεφ άρχισε να μεταφέρει την πίεση στον Λεχέτσκα και τελικά του έσπασε το σερβίς στο δέκατο game και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 6-4 και τη νίκη.