• international version

23:00 | 01.10.2022

Αθλητισμός

Ηττήθηκε στον τελικό του τουρνουά της Πάρμα η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να κατακτήσει τον δεύτερο τίτλο στην καριέρα της στον έκτο τελικό που συμμετείχε

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 7-5, 6-3 από τη Μαγιάρ Σερίφ στον τελικό του τουρνουά της Πάρμα. Η 27χρονη τενίστρια είχε τις ευκαιρίες της στον αγώνα αλλά έκανε πολλά λάθη.

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να κατακτήσει τον δεύτερο τίτλο στην καριέρα της στον έκτο τελικό που συμμετείχε. Η 26χρονη Αιγύπτια πήρε τον πρώτο τίτλο στην καριέρα της σημειώνοντας παράλληλα την πρώτη της νίκη απέναντι σε τενίστρια του Top-10.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια μπήκε ιδανικά στο αγώνα με μπρέικ. Το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε ρεσιτάλ λαθών για τις δύο αθλήτριες.

Η Μαρία Σάκκαρη βρέθηκε με το πλεονέκτημα όταν και βρέθηκε να σερβίρει για να κατακτήσει το σετ αλλά δέχθηκε μπρέικ. Η Αιγύπτια κράτησε το σερβίς της και έκανε το 1-0 με νέο μπρέικ.
Ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο σετ με τη Μαρία Σάκκαρη να κάνει μπρέικ. Η Αιγύπτια ισοφάρισε σε 2-2 με δικό της μπρέικ και πήρε το πλεονέκτημα στο 8ο γκέιμ του δεύτερου σετ. Η Σερίφ έκλεισε τον αγώνα στο σερβίς της.