1:17 | 19.08.2022

Τουρνουά «Ακρόπολις»: Επικράτησε η Εθνική με 80-67 στον αγώνα με την Γεωργία

Ο Κώστας Σλούκας βρήκε τον καλό του εαυτό και οδήγησε την Εθνική Ελλάδας σε νίκη ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έλειπε

(EUROKINISSI/ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ)

Στο β΄ μέρος του αγώνα όταν μπήκαν επιτέλους τα μακρινά σουτ, η εθνική απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα με τη Γεωργία, για να επικρατήσει με 80-67, και να διπλασιάσει τις νίκες της στο 31ο Τουρνουά «Ακρόπολις», στο πλαίσιο της 2ης ημέρας.

Όπως και με την Πολωνία, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έδειξαν δύο πρόσωπα, επιτρέποντας στη Γεωργία να μη χάσει το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, λόγω της υπεροχής των παικτών του Ηλία Ζούρου στα ριμπάουντ, αλλά και των 2/17 τρίποντα της Ελλάδας. Η περιφέρεια ήταν αυτή που ξεκόλλησε την εθνική στην 3η περίοδο, με μεγάλα σουτ από Ντόρσεϊ, Λούντζη, Παπανικολάου και Κασελάκη, ενώ στην 4η περίοδο ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος προέρχεται από τραυματισμό, θυμήθηκε ποιος είναι και έδωσε ρεσιτάλ φτάνοντας τους 21 πόντους. Με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ τέλειωσε το ματς, από πλευράς Γεωργίας, ο παίκτης των Μιλγουόκι Μπακς Σάντρο Μαμουκελασβίλι.

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο παρατάχθηκε η εθνική, καθώς ο Δημήτρης Ιτούδης θέλησε να τον προφυλάξει από back to back αγώνες. Ο «Greek Freak» αναμένεται να δώσει το «παρών» στον τελευταίο αγώνα της εθνικής στο 31ο Τουρνουά «Ακρόπολις» αύριο, Παρασκευή (19/8, 21:00). Μόλις 2 χιλιάδες εισιτήρια απέμεναν πριν το τζάμπολ του αγώνα με τους Γεωργιανούς για την καταληκτική αναμέτρηση του διεθνούς τουρνουά της ΕΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-34, 47-56, 67-80

Στον άλλο αγώνα της 2ης ημέρας του 31ου Τουρνουά «Ακρόπολις» η Πολωνία επικράτησε της Τουρκίας με 87-86