• international version

20:38 | 25.06.2022

Αθλητισμός

Πρώτος τίτλος σε χόρτο για τον Στέφανο Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε στα τρία sets τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγούτ, στον τελικό του Mallorca Championships και στέφθηκε πρωταθλητής για 9η φορά στην καριέρα του σε ΑΤΡ τουρνουά (9-12 πλέον σε τελικούς) και 1η σε διοργάνωση που διεξάγεται στο γρασίδι

Μπορεί να μετέτρεψε το ματς σε θρίλερ, όμως τελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγύρισε το πρώτο του τρόπαιο στο γρασίδι.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε με 2-1 σετ του Ισπανού Ρομπέρτο Μπαουτίτσα Άγκουτ, στον τελικό του τουρνουά της κατηγορίας ATP 250 με την ονομασία «Mallorca Championships».

Έπειτα από τα δύο πρώτα σετ που «μοιράστηκαν» οι αντίπαλοι, ο Τσιτσιπάς έφτασε στο τρίο και καθοριστικό σετ να προηγείται με 5-2 γκέιμ, δείχνοντας ότι θα επικρατούσε εύκολα. Ωστόσο, ο Έλληνας πρωταθλητής υπέπεσε σε σωρεία λαθών που επέτρεψαν στον αντίπαλό του να ισοφαρίσει και να φτάσει τελικά το ματς στο τάι-μπρέικ.

Εκεί, ο Τσιτσιπάς δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του, φτάνοντας σε επιμέρους σκορ 7-2 και πανηγυρίζοντας τη νίκη. Παράλληλα, επέστρεψε στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης και πηγαίνει πλέον με ανεβασμένη «ψυχολογία» στο διάσημο τουρνουά του Λονδίνου (Wimbledon).