9:47 | 20.01.2022

Νίκη των Μπακς επί του «καυτού» Μέμφις

Κορυφαίος των νικητών ήταν για ακόμη ένα ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 33 πόντους

Σπουδαία νίκη σημείωσαν οι Μπακς, που επικράτησαν του «καυτού» Μέμφις (σ.σ. οι Γκρίζλις είχαν 12 νίκες στα τελευταία 13 ματς) με 126-114 στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι στην επιστροφή του Τζρου Χόλιντεϊ μετά από απουσία έξι αγώνων. Με αυτήν την νίκη, τα «ελάφια» ανέβηκαν στο 28-19 και βρίσκονται στην 4η θέση της Ανατολής, ενώ οι Γκρίζλις έπεσαν στο 31-16 και είναι τρίτοι στη Δύση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν για ακόμη ένα ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 33 πόντους (10/21 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές), 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλός ήταν για άλλη μία φορά, ο Κρις Μίντλετον με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Όσον αφορά στον Χόλιντεϊ, δεν ξεκίνησε βασικός και είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 21 λεπτά.

Για τους Γκρίζλις, ο Τζα Μοράντ είχε 33 πόντους, 8 ριμπάουντ και 14 ασίστ και ο Τζάρεν Τζάκσον είχε 29 πόντους (τους 27 στο δεύτερο ημίχρονο), 9 ριμπάουντ και 4 μπλοκ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, τα ξημερώματα του Σαββάτου (22/1 στις 03:00) απέναντι στους Σικάγο Μπουλς, που καταλαμβάνουν την πρώτη θέση στην Ανατολή.