to top
  • βρείτε μας στο Twitter
  • βρείτε μας στο Facebook
  • βρείτε μας στο YouTube
  • στείλτε μας email
  • εγγραφείτε στο RSS feed
  • international version

13:21 | 26.11.2021

Πολιτική

Η αντιπροσωπεία του ΣΥΡΙΖΑ στο 5ο Ευρωπαϊκό Φόρουμ Αριστερών, Οικολογικών και Προοδευτικών Δυνάμεων

Το 5ο Ευρωπαϊκό Φόρουμ Αριστερών, Οικολογικών και Προοδευτικών Δυνάμεων διεξάγεται φέτος, με φυσική παρουσία στις Βρυξέλλες του Βελγίου, στις 26-27 Νοεμβρίου και διαδικτυακά από τις 15 έως τις 27 Νοεμβρίου / Διαβάστε ολόκληρο το πρόγραμμα, με ώρα αναφοράς την ώρα Βρυξελλών


Στις εργασίες του Φόρουμ θα συμμετάσχει αντιπροσωπεία του ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία αποτελούμενη από τα μέλη του Πολιτικού Συμβουλίου του ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία, Σπύρο Δανέλλη, Νατάσα Θεοδωρακοπούλου και Ράνια Σβίγκου, τον τομεάρχη Ευρωπαϊκών Υποθέσεων της Κ.Ο., Γιάννη Μπουρνού,  το μέλος της Κ.Ε.  Όλγα Αθανίτη, καθώς και από μέλη της Νεολαίας ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία.   Επίσης, στο Φόρουμ θα μιλήσουν οι ευρωβουλευτές Δημήτρης Παπαδημούλης και Έλενα Κουντουρά.

Κατά τη διάρκεια του Φόρουμ θα λάβουν χώρα ποικίλες θεματικές «συνελεύσεις-συζητήσεις» και workshops, ενώ στο κλείσιμο του Φόρουμ θα δημοσιοποιηθεί η Διακήρυξη που θα διατυπώνει τους βασικούς στόχους του Προοδευτικού Φόρουμ, τους τρόπους συνέχισης της προσπάθειας αυτής, τις προκλήσεις για την Ευρώπη και τους τρόπους, ώστε οι προοδευτικές δυνάμεις να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν τους κινδύνους που αναδύονται προς μια κοινωνική, οικολογική και δημοκρατική μετάβαση.

Ευρωπαϊκό Φόρουμ 2021 – Πρόγραμμα

*Η ώρα  αναφοράς είναι ώρα  Βρυξελλών (Βέλγιο) UTC+1*

 

ONLINE ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

15 Νοεμβρίου 14:00 - 16:00

Ακροδεξιά: πώς να τους σταματήσουμε στην Ευρώπη;

Διερμηνεία : FR, EN, RU

 

Δρ. Ulrich Schneider (Γενικός Γραμματέας του FIR)

Conny Kerth (Πρόεδρος του VVN-BdA, Γερμανία)

Petro Symonenko (Πρώτος Γραμματέας του Κομμουνιστικού Κόμματος Ουκρανίας)

Συντονιστής: Olesya Orlenko (Friends of Humanité)

 

17 Νοεμβρίου 17:00 - 19:00

«Για μια άλλη ατζέντα»: Πώς να πάρουμε πίσω τη δύναμη της γνώσης από τους ισχυρούς για το λαό (Πατέντες, Οικονομικά, Κοινωνία)

Διερμηνεία EN, FR

Ομιλητές

Riccardo Petrella (Αγορά κάτοικοι της γης)

Adriana Fernandez (Εμπειρογνώμονας στην επικοινωνία, Αργεντινή)

Conny Hildebrandt (Συμπρόεδρος του transform!europe)

Paolo Ferrero (Αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Αριστεράς)

Lucie Sauvé (Καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο του Κεμπέκ)

Dorothy Guerrero (Παγκόσμια δικαιοσύνη τώρα)

Anita Gurumurthy (It for change, Ινδία) (TBC)

Alassane Ba (Directory center humaniste, Σενεγάλη)

Moema Viezzer (Συγγραφέας και φεμινίστρια, Βραζιλία) (TBC)

Συντονιστές: Roberto Morea και Roberto Musacchio

 

17 Νοεμβρίου 19:00 - 21:00

Καταπολέμηση της πανδημίας, αγώνας για την ισότητα: Πρόσβαση για όλους σε εμβόλια και θεραπεία για την καταπολέμηση του COVID-19

Διερμηνεία: FR, EN, ES

Εισαγωγή: Marc Botenga (βουλευτής, PTB, Βέλγιο)

Παρεμβάσεις:

Hervé Chneiweiss (Πρόεδρος της Επιτροπής Βιοηθικής της UNESCO, Γαλλία)

Tania Crombet-Ramos (Διευθύντρια Κλινικής Έρευνας του Κέντρου Μοριακής Ανοσολογίας της Αβάνας, Κούβα)

Leena Menghaney (Παγκόσμια Σύμβουλος IP, Εκστρατεία πρόσβασης των ΓΧΣ, Ινδία)

Maurice Cassier (Οικονομολόγος και κοινωνιολόγος, διευθυντής έρευνας στο CNRS, Γαλλία)

Κλείσιμο : Emmanuel Maurel (βουλευτής, GRS, Γαλλία)

Συντονίστρια: Charlotte Balavoine (Πολιτική σύμβουλος στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο)

 

18 Νοεμβρίου 18:00 - 20:00

Αριστερές προτάσεις για το Μέλλον της Ευρώπης

Διερμηνεία EN, FR

Στρογγυλή τράπεζα, που περιλαμβάνει (αλλά δεν περιορίζεται στους):     

Cornelia Hildebrandt (Συμπρόεδρος του Transform! Europe)

Δημήτριος Παπαδημούλης (Αντιπρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, Ελλάδα)

Pierre Laurent (Αντιπρόεδρος του Κόμματος της Ευρωπαϊκής Αριστεράς, γερουσιαστής του PCF, Γαλλία)

Helmut Scholz (βουλευτής Die Linke, Γερμανία)

Ruairí Ó Murchú (βουλευτής του Sinn Fein, Ιρλανδία)

Γιάννης Μπουρνούς (βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, Ελλάδα)

Georgi Pirinski (πρώην ευρωβουλευτής S&D, Βουλγαρία)

 

23 Νοεμβρίου 15:00 - 17:00

Χρήματα της ΕΕ για αξιοπρεπείς θέσεις εργασίας: χρήση του Ταμείου Ανάκαμψης για την επίτευξη πρωτοκόλλου κοινωνικής προόδου

Διερμηνεία EN, FR, ES

Εισαγωγή: Luca Visentini (Γενικός Γραμματέας της Ευρωπαϊκής Συνομοσπονδίας Συνδικάτων, ETUC)

Ομιλητές

Luc Triangle (Γενικός Γραμματέας IndustriAll)

Enrico Somaglia (Αναπληρωτής Γενικός Γραμματέας της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Συνδικάτων Γεωργίας και Τουρισμού Τροφίμων, EFFAT)

Nayla Glaise (Πρόεδρος του Eurocadre)

Sabine Trier (Αναπληρωτής Γενικός Γραμματέας της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Εργαζομένων στις Μεταφορές, ETF) (TBC)

Κλείσιμο: Ernest Urtasun (Αντιπρόεδρος της Ομάδας των Πρασίνων/EFA στο ΕΚ)

 

24 Νοεμβρίου 14:00 - 15:30

Εκατό αποχρώσεις της ΕΕ: ​​χαρτογράφηση της πολιτικής οικονομίας των περιφερειών του ευρώ

Διερμηνεία EN, FR

Ομιλητές

Giuseppe Celi (Αναπληρωτής Καθηγητής Οικονομικών και Συντονιστής του Διδακτορικού Προγράμματος Οικονομικής Θεωρίας στο Πανεπιστήμιο της Φότζα, Ιταλία)

Valentina Petrović (Ερευνήτρια στο Τμήμα Κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου της Ζυρίχης, Ελβετία)

Veronika Sušová-Salminen (Ερευνήτρια στο Κέντρο Παγκόσμιων Σπουδών - Ινστιτούτο Φιλοσοφίας της Τσεχικής Ακαδημίας Επιστημών - και αρχισυντάκτρια του διαδικτυακού περιοδικού !Argument, Τσεχία)

Συντονιστές:

Dagmar Svendova (Διαμεσολαβήτρια  του transform!europe στο πρόγραμμα «Στρατηγική της Κεντρικής και Ανατολικής Ευρώπης»)

Tatiana Moutinho (Διαμεσολαβήτρια  του transform!europe στο πρόγραμμα «Στρατηγικές Συνεργασίας για τη Νότια Ευρώπη» και Πρόεδρος του Cul:tra - Cooperativa Culturas de Trabalho e Socialismo, Πορτογαλία)

 

24 Νοεμβρίου, 18:00 - 20:00

Μεταναστευτικές και προσφυγικές πολιτικές της ΕΕ - μια σκοτεινή κηλίδα στην ευρωπαϊκή αφήγηση. Εναλλακτικές προτάσεις για βιώσιμη και δημιουργική συνύπαρξη

Διερμηνεία EN/FR

Παρεμβάσεις:

Βασίλης Παπαδόπουλος (Πρόεδρος του Εκτελεστικού Συμβουλίου του Ελληνικού Συμβουλίου για τους Πρόσφυγες, Ελλάδα)

Carla Scheytt (ακτιβίστρια, μέλος του Solidarity Network Bochum, Γερμανία)

Sergio Bontempelli (Associazione Diritti e Frontiere, Ιταλία)

Κατερίνα Αναστασίου (Διαμεσολαβήτρια  για τη μετανάστευση / παγκόσμια στρατηγική - transform!europe)

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (26 και 27 Νοεμβρίου 2021 – 2 ημέρες με Φυσική Παρουσία Φόρουμ στις Βρυξέλλες)

*Αυτές οι Ολομέλειες και Συνελεύσεις μπορούν επίσης να παρακολουθούνται διαδικτυακά από το Zoom με μετάφραση EN, FR, ES*

 

26 Νοεμβρίου 16:00 - 17:00

Εναρκτήρια συνεδρία: Οι μεγάλες προκλήσεις για το μέλλον της Ευρώπης

Παρεμβάσεις:

Pierre Laurent (Αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Αριστεράς)

Dorothy Guerrero (Global Justice Now, COP26 Coalition)

Jeremy Corbyn (πρώην ηγέτης του Εργατικού Κόμματος)

Yolanda Diaz (Ισπανή Υπουργός Εργασίας) (TBC)

Chloé Meulewaeter (Διεθνές Γραφείο Ειρήνης)

Luca Visentini (Γενικός Γραμματέας της Ευρωπαϊκής Συνομοσπονδίας Συνδικάτων, ETUC)

Monica Valente (Εκτελεστική Γραμματεία του Φόρουμ του Σάο Πάολο)

 

26 Νοεμβρίου 17:30 – 19:30

Ολομέλεια: Οικονομικά και κοινωνικά ζητήματα μετά την πανδημία

Παρεμβάσεις:

Heinz Bierbaum (Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Αριστεράς)

Zofia Malisz (Εθνική Σύμβουλος του Κόμματος Razem, Πολωνία)

Martin Schirdewan / Manon Aubry (συμπρόεδρος της Αριστεράς στο ΕΚ)

Anu Koljonen (Γενικός Γραμματέας της Ομοσπονδίας Εργαζομένων στις Σκανδιναβικές Μεταφορές, NTF, Σουηδία)

Janine Wissler (Συνπρόεδρος του Die Linke, Γερμανία)

Julie Steendam («’Οχι  κέρδη από την πανδημία», Βέλγιο)

Συντονιστής: Attila Vajnai (Πρόεδρος του Εργατικού Κόμματος της Ουγγαρίας)

 

26 Νοεμβρίου 19:30 - 20:00

Παρουσίαση βιβλίου: «Radical in Diversity: Europe's Left 2010-2020»

 

27 Νοεμβρίου 10:00 - 11:30

Ολομέλεια: Στρατηγικές για τη δημοκρατία και την ειρήνη σε επικίνδυνους καιρούς - Κοινοί αγώνες ενάντια στην ακροδεξιά, τη στρατιωτικοποίηση και για μια πραγματική δημοκρατία σε μια παγκόσμια κρίση

παρεμβάσεις:

Κωστής Παπαϊωάννου (Golden Dawn Watch)

Riccardo Petrella (Αγορά των Κατοίκων της Γης)

Conny Hildebrandt (Συμπρόεδρος του transform!europe)

David Rinaldi (Διευθυντής Σπουδών & Πολιτικής στο Ίδρυμα Ευρωπαϊκών Προοδευτικών Σπουδών-FEPS- και Αναπληρωτής Καθηγητής στο ULB – Ινστιτούτο Ευρωπαϊκών Σπουδών)

Natalie Bennett (Green European Foundation, GEF)

 

Συντονίστρια: Barbara Steiner (Διευθύντρια του transform!europe)

 

27 Νοεμβρίου 12:00 - 13:30

Ολομέλεια: Μια δεκαετία για να σωθεί ο πλανήτης. Τι κάνουμε;

Παρεμβάσεις:

Zakia Khattabi (Υπουργός Κλίματος, Βέλγιο)

Rossella Muroni (Ανεξάρτητη βουλευτής, Μέλος της Επιτροπής Περιβάλλοντος, Ιταλία)

Urszula Zielińska (Zieloni, Αναπληρώτρια  Πρόεδρος της Επιτροπής Περιβάλλοντος, Πολωνία)

Andreu Escrivà (Συγγραφέας και επιστήμονας, Ισπανία)

Julia Poliscanova (Διευθύντρια Emobility & καθαρά οχήματα στην T&E)

Diego Pary Rodríguez (Πρώην Υπουργός Εξωτερικών, Βολιβία)

Silvia Modig (βουλευτής, Αριστερή Συμμαχία, Φινλανδία) (TBC)

Συντονιστής: Hervé Bramy (Γαλλικό Κομμουνιστικό Κόμμα, συντονιστής της ομάδας εργασίας για το Περιβάλλον στο ΚΕΑ, Γαλλία)

 

27 Νοεμβρίου 14:00 - 16:00

Πολιτιστική Συνέλευση + Συνέλευση Νέων

Πολιτιστική Συνέλευση: «Το κοινωνικό ζήτημα στην καρδιά του πολιτισμού»

Γιάννης Παναγόπουλος (Διεθνείς Σχέσεις, Σωματείο Ελλήνων Ηθοποιών)

Dave Sohanpal (Καλλιτέχνης, Μαλαισία/Ηνωμένο Βασίλειο)

Συντονίστρια: Όλγα Αθανίτη (ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, Ελλάδα)  

 

Συνέλευση Νέων: "Δημοκρατία μετά τον Covid-19: μια κρίσιμη συζήτηση"

Η Συνέλευση Νέων θα πραγματοποιηθεί μόνο με φυσική παρουσία

Διερμηνεία: FR, EN

 

27 Νοεμβρίου 16:15 - 18:15

Συνέλευση γυναικών: «Η άνοδος της ακροδεξιάς και τα δικαιώματα των γυναικών»

Εισαγωγή: Cristina Simo (Κομμουνιστικό Κόμμα Ισπανίας)

Παρεμβάσεις:

Michelle Urquiza (Sororidad sin fronteras, Μεξικό)

Cristina Romano (Οργανισμός Juanita Moro, Αργεντινή)

Clara Serra (Δικηγόρος, Ένωση «Stop Violències», Ανδόρα)

Ewa Majewska (Ίδρυμα Naprzód, Πολωνία)

Έλενα Κουντουρά (Ευρωβουλευτής, ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, Ελλάδα)

Clara Alonso (Διευθύντρια Επικοινωνίας του Υπουργείου Ισότητας, Ισπανία)

Μαρία Καραμεσίνη (Καθηγήτρια Πάντειο Πανεπιστήμιο)

 

 Συνέλευση Συνδικαλιστών: «Στοχασμός για το μέλλον της Ευρώπης: μια νέα κοινωνική επαφή για τον 21ο αιώνα»

Η Συνέλευση των Συνδικαλιστών θα γίνει μόνο με φυσική παρουσία

Διερμηνεία: FR, EN

 

27 Νοεμβρίου 18:30 – 19:00

Παρουσίαση του βιβλίου "Diario de Turín. La solidaridad en tiempos de pandema" του Enrique Ubieta (σκηνοθέτης του "La Calle del Medio", Κούβα) (TBC)

 

27 Νοεμβρίου 19:15 - 20:45

Κλείσιμο του φόρουμ

Παρεμβάσεις:

Cornelia Hildebrandt (Συμπρόεδρος του Transform!europe)

Dirk Holemans (Συνπρόεδρος του Green European Foundation, GEF)

Ania Skrzypek (Διευθύντρια Έρευνας & Κατάρτισης στο Ίδρυμα Ευρωπαϊκών Προοδευτικών Σπουδών, FEPS)

 

Συμπεράσματα  Ολομέλειας και Συνελεύσεων

Τελική δήλωση και σχέδιο δράσης

Συντονιστής: Jose Luis Centella (Πρόεδρος του Ισπανικού Κομμουνιστικού Κόμματος)

2022 © left.gr | στείλτε μας νεα, σχόλια ή παρατηρήσεις στο [email protected]
§ Όροι χρήσης για αναδημοσιεύσεις Αναφορά Δημιουργού-Μη Εμπορική Χρήση 3.0 Μη εισαγόμενο (CC BY-NC 3.0)