• international version

20:02 | 19.05.2021

Αθλητισμός

Πάλη: «Χάλκινος» ο Κουγιουμτσίδης στο Ευρωπαϊκό U23

Ο Έλληνας πρωταθλητής, μετά από ένα συναρπαστικό «μικρό» τελικό νίκησε τον Τούρκο Ντεμίρ, με 12-9, παρά το γεγονός ότι έχανε 4 δευτερόλεπτα πριν απ’ τη λήξη του αγώνα.

Ακόμη μία σπουδαία επιτυχία για την ελληνική πάλη. Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης αναδείχθηκε χάλκινος πρωταθλητής Ευρώπης στα 74 κ. ελευθέρας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U23, που διεξάγεται στη Β. Μακεδονία.

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης πραγματοποίησε, για μια ακόμη φορά μεγάλες εμφανίσεις στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πάλης U23 στη Βόρεια Μακεδονία, κι έδειξε ότι το μέλλον του ανήκει.

Στη φάση των «16», ο Έλληνας πρωταθλητής αντιμετώπισε τον Μολδαβό Ντιακόν και, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-1, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 15-12.

Στα προημιτελικά, έπιασε εκ νέου υψηλά στάνταρ απόδοσης. Απέναντι στον Βούλγαρο Ντιμίτροφ επικράτησε με τεχνική υπεροχή και εξασφάλισε το εισιτήριο στα ημιτελικά. Εκεί αντιμετώπισε τον Αρμένιο Αλικανιάν, όπου ηττήθηκε με τεχνική υπεροχή.