21:05 | 23.02.2020

πηγή: documentonews

Κέρδισε η Άρσεναλ, περιμένει Ολυμπιακό

Μία ακόμη νίκη πέτυχε η Άρσεναλ, στον αγώνα που έγινε «σάντουιτς» ανάμεσα στις δύο αναμετρήσεις της με τον Ολυμπιακό για το Europa League.

Οι Λονδρέζοι νίκησαν την Έβερτον με 3-2 στο Έμιρεϊτς, αν και βρέθηκαν να χάνουν πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό, ενώ ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου.

Ο νεαρός Νκέτια πέτυχε το πρώτο γκολ της Άρσεναλ στο 27’, ενώ ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ την έκανε αφεντικό του αγώνα σκοράροντας στο 33’ και στο 46’.

Τραυματίστηκε ο Βόσνιος αμυντικός Κολάσινατς, ενώ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έμεινε εκτός ενδεκάδας. H άμυνα των «κανονιέρηδων» εμφανίστηκε ευάλωτη, ενώ ο Γερμανός τερματοφύλακας Λένο έκανε σωτήριες αποκρούσεις.

Η Άρσεναλ περιμένει τον Ολυμπιακό το βράδυ της Πέμπτης στο ίδιο γήπεδο, στον επαναληπτικό του υπέρ αυτής 1-0 του Πειραιά. Μετά τη σημερινή νίκη της, βρίσκεται στην 9η θέση της Premier League, μόλις 4 βαθμούς μακριά από την 5η που με τα σημερινά δεδομένα δίνει εισιτήριο για το επόμενο Champions League.