21:31 | 17.08.2014

πηγή: avgi.gr

Ασημένιος και ο Τσάτουμας στο Ευρωπαϊκό Στίβου

Τη δεύτερη θέση στο άλμα εις μήκος κατέκτησε ο Λούης Τσάτουμας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου της Ζυρίχης, χαρίζοντας στην Ελλάδα, ένα ακόμη ασημένιο μετάλλιο στη διοργάνωση αυτή.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε από την αρχή τις προθέσεις του, για μια θέση στο βάθρο, όταν στο πρώτο του άλμα, προσγειώθηκε στα 8,15μ. Το άλμα αυτό ήταν και το καλύτερο του 32χρονου πρωταθλητή, καθώς το δεύτερο ήταν 7.82μ, το τρίτο άκυρο και τα επόμενα όλα κάτω από τα 8 μέτρα (7.83μ, 7.86μ. και 7.72μ).

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Βρετανός Γκρεγκ Ράδερφορντ, με 8,29μ., ενώ την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Γάλλος Καφετιέν Γκομίς με 8,14μ.

Είναι το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο που κατακτά η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου, μετά από εκείνο της Κατερίνας Στεφανίδη στο επί κοντώ.